Łatwiej będzie założyć sobie spółdzielnię

Przedmiotem prac sejmowych jest obecnie nowelizacja ustawy - Prawo spółdzielcze, która pozwoli zakładać spółdzielnie mniejszej grupie osób.

Ile osób będzie mogło założyć spółdzielnię?

Wedle proponowanych przepisów liczba założycieli spółdzielni nie będzie mogła być mniejsza od:

  • 5 - jeżeli założycielami są osoby fizyczne, i
  • 3 - jeżeli założycielami są osoby prawne.

Spółdzielnia będzie więc mogła liczyć co najmniej pięciu członków, o ile statut nie wymaga liczby większej. Proponowana zmiana pozwoli więc uzyskać zgodność ustawy - Prawo spółdzielcze z rozwiązaniami ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Akt ten przewiduje bowiem możliwość prowadzenia przez spółdzielnie działalności jako grupa producencka, a jedną z przesłanek jest właśnie liczba 5 członków.

Zdaniem projektodawców, obecny wymóg aby spółdzielnię tworzyło co najmniej 10 osób, stanowi istotne utrudnienie w praktycznej realizacji założonych celów gospodarczych. Ten uzasadniony wymóg w poprzednich okresach, dziś gdy działalność gospodarczą mogą podejmować i prowadzić pojedyncze osoby bądź jednoosobowe spółki, nie powinien mieć znaczenia decydującego. Z tych też przyczyn np. w spółdzielniach produkcji rolnej oraz w spółdzielniach socjalnych, ustawodawca słusznie zdecydował o obniżeniu tej granicy.          

Wedle proponowanych przepisów w spółdzielni, w której liczba członków nie będzie przekraczała 10, nie będzie się powoływać rady nadzorczej. W tym przypadku nadzór i kontrolę nad działalnością spółdzielni sprawować ma walne zgromadzenie członków.       

Czemu mają służyć proponowane przez posłów zmiany?

Zdaniem projektodawców, przyjęcie proponowanych zmian stworzy warunki dla integracji społecznej i zawodowej, zwłaszcza w obszarach dotkniętych bezrobociem, gdzie nie istnieją liczące się szanse na utrzymanie wieloosobowych struktur organizacyjnych. Będzie także podnosił wiarygodność przedsiębiorstwa wobec potencjalnych odbiorców jego produktów lub usług w stosunku do przedsiębiorców działających pojedynczo. Stworzy dalej idące możliwości finansowania działalności ze środków własnych członków, ze względu na zdolności kredytowe.

Zmiany te mogą przyczynić się do stworzenia miejsc pracy przez nowotworzone spółdzielnie, w tym grupy producentów rolnych działających w formie spółdzielni.

Kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie?

Proponowana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projektowana nowelizacja przewiduje też przepis przejściowy, zgodnie z którym do czasu zarejestrowania zmian statutów spółdzielni postanowienia dotychczasowych statutów pozostaną w mocy.

Podstawa prawna:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze (sejmowy druk nr 181);

  • Ustawa z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. 2003 r., Nr 188, poz. 1848, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika