Lotniska dla samorządów

Czego dotyczą proponowane zmiany?

Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego ma ułatwić przekazanie samorządom terytorialnym, w formie darowizny, lotnisk wojskowych, na których będą mogły powstawać lotniska cywilne. Chodzi o lotniska znajdujące się w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) oraz przekazane Agencji Mienia Wojskowego, a niewykorzystywane na potrzeby wojska.

W jaki sposób lotniska mają być przekazywane jednostkom samorządu terytorialnego?

Dokonanie darowizny konkretnego lotniska odbędzie za pośrednictwem wojewody, jako organu administracji rządowej, po zaopiniowaniu wniosku jednostki samorządu terytorialnego przez ministra obrony narodowej i ministra transportu. Niezbędne będzie też wyrażenie zgody na te darowiznę przez ministra Skarbu Państwa.

Zaproponowane rozwiązania wpłyną - zdaniem projektodawców - korzystnie na rozwój gospodarczy społeczności lokalnych, zwiększą szanse regionów na wykorzystanie środków pomocowych Unii Europejskiej oraz poprawią poziom zatrudnienia.

Jak jednostka samorządu terytorialnego, której zostanie darowane lotnisko, będzie mogła zeń korzystać?

Jednostka samorządu terytorialnego, której zostanie darowane lotnisko, będzie mogła je wynajmować, wydzierżawiać lub użyczać innym podmiotom na okres nie krótszy niż 30 lat. Zaproponowano, aby 30% dochodów uzyskanych z gospodarowania lotniskiem było przekazywane na zasilenie Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych.

Autorzy projektu wskazują też, iż nowe przepisy przyczynią się do szybszego rozwoju regionalnej i lokalnej sieci lotniskowej, niezbędnej do zaspokojenia potrzeb rosnącego ruchu lotniczego w Polsce.

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (sejmowy druk nr 147)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika