Przestępstwo

Pozostałe

Państwowe kompensaty dla ofiar przestępstw mają zostać ograniczone czasowo

Czego dotyczy projekt?

Do Sejmu trafił niedawno rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych.

Projekt nowelizacji dostosowuje prawo polskie do rozwiązań unijnych. Projekt ten dotyczy mianowicie implementacji dyrektywy UE poprzez ograniczenie możliwości dochodzenia kompensaty tylko do przestępstw popełnionych po 30 czerwca 2005 r.

Do kiedy będzie można składać wnioski o kompensatę dotyczące przestępstw popełnionych w 2005 r.?

Projektowane przepisy będą dotyczyły osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstw popełnionych po 30 czerwca 2005 r. Zaproponowane zmiany przewidują, że wnioski o kompensatę dotyczące przestępstw popełnionych w okresie od 1 lipca 2005 r. do 20 września 2005 r. pokrzywdzeni mogą składać w okresie dwóch lat od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy. Po tym okresie uprawnienia do domagania się zadośćuczynienia wygasną.

Podstawa prawna:

 • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (sejmowy druk nr 332)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.12.2011

  Czy kompensata dla ofiar przestępstw podlega opodatkowaniu PIT?

  Wielu podatników, którzy otrzymali kompensatę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, ma dylemat, czy kompensata (...)

 • 15.10.2017

  Nowe święto państwowe

  Ustawa o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ma na celu ustanowienie świętem państwowym dzień 12 lipca - dla upamiętnienia zasług polskiej wsi i jej patriotycznej postawy w walce (...)

 • 3.9.2007

  Państwowa kompensata przysługująca ofiarom niektórych przestępstw umyślnych

  Od 21 września 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych. Na mocy tej ustawy ofiary niektórych (...)

 • 15.7.2017

  Czym jest użytkowanie wieczyste?

  Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Użytkowanie (...)

 • 6.11.2018

  Duża pomoc dla ofiar przestępstw

  Do setek tysięcy Polaków pokrzywdzonych przestępstwem trafi pomoc na niespotykaną do tej pory skalę. Dzięki wielkiemu programowi Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister (...)