Projekt zmian w kodeksie postępowania karnego

Kilka dni temu do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego.

Czego dotyczy projektowana zmiana?

Na dzień dzisiejszy policja, na zasadzie artykułu 244 paragraf 1 kpk ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości. Zatrzymanemu przysługuje zażalenie do sądu, w którym może on domagać się zbadania zasadności legalności oraz prawidłowości zatrzymania. Wobec braku szczególnych unormować dotyczących rozpoznawania przez sąd zażalenia na zatrzymanie, zastosowanie w tym względnie mają przepisy ogólne dotyczące postępowania odwoławczego i zażaleń kpk.

Porady prawne

W myśl tych przepisów strony oraz obrońcy i pełnomocnicy mogą ex lege wziąć udział w posiedzeniu sądu odwoławczego rozpoznającego zażalenie tylko wówczas, gdy posiedzenie dotyczy rozpoznania zażalenia na postanowienie kończące postępowanie. W innych wypadkach sąd odwoławczy może zezwolić stronom lub obrońcy albo pełnomocnikowi na wzięcie udziału w posiedzeniu, jednak wymienieni nie mają legitymacji do skutecznego domagania się udziału.

Wskazany tryb rozpoznawania zażalenia dotyczy nie tylko zażalenia na zatrzymanie dokonane przez Policję na zasadzie art. 244 kpk, ale również rodzajów zatrzymania przewidzianych w innych przepisach kpk i w przepisach innych ustaw, które w zakresie zaskarżenia zatrzymania nakazują odpowiednio stosować przepisy kpk.

Czego zatem dotyczy projektowana nowelizacja?

Projektowana nowelizacja ma - między innymi - na celu zapewnienie możliwości uczestnictwa zatrzymanego w posiedzeniu sądu rozpoznającego zażalenie na zatrzymanie. W wyniku odpowiedniego zastosowania artykułu 451 kpk sąd odwoławczy na wniosek zatrzymanego ma obowiązek sprowadzić zatrzymanego na posiedzenie, chyba, że uzna za wystarczającą obecność jego obrońcy. W sytuacji, gdy zatrzymany nie ma obrońcy, sąd, jeżeli nie zarządzi sprowadzenia zatrzymanego, wyznacza zatrzymanemu obrońcę z urzędu.

Projektowana nowelizacja - jak stanowi samo jej uzasadnienie - czyni zadość wymogom konstytucyjnym, jakie Trybunał Konstytucyjny wskazuje w wyroku sygn. SK 29/04 w odniesieniu do trybu rozpoznawania zażalenia na zatrzymanie przez Policję osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa.

Znowelizowane przepisy będą miały zastosowanie przy rozpoznawaniu przez sąd zażaleń na zatrzymanie dokonane na podstawie wielu przepisów kpk.

Poza tym w myśl znowelizowanych przepisów prawo do wzięcia udziału w posiedzeniu sądu odwoławczego rozpoznającego zażalenie na zatrzymanie będzie miał zatrzymany, jako osoba, której przysługuje zażalenie, jego obrońca lub pełnomocnik oraz prokurator.

Źródło:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego (druk 3866).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika