Projektowane wsparcie dla rozwijających się przedsiębiorców

Na stronach Ministerstwa Gospodarki i Pracy znajduje się projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania poręczeń ze środków wsparcia udzielanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, którego podstawą ma być ustawa o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Czego miałoby dotyczyć projektowane rozporządzenie?

Projekt określa szczegółowe warunki udzielania poręczeń ze środków wsparcia udzielonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, przeznaczonego na powiększenie funduszu poręczeniowego.

Kto według projektowanego rozporządzenia miałby prawo uzyskać poręczenie?

Poręczenie mogłoby być udzielone wyłącznie mikro, małemu lub średniemu przedsiębiorcy, który:

Porady prawne
  1. posiada siedzibę, a w przypadku osoby fizycznej adres miejsca zamieszkania lub adres głównego miejsca wykonywania działalności, na terytorium RP,

  2. nie posiada zaległości z tytułu należności publicznoprawnych,

  3. nie pozostaje pod zarządem komisarycznym, ani nie znajduje się w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania naprawczego,

  4. nie został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo składania fałszywych zeznań, przekupstwa, przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu, systemowi bankowemu, karnoskarbowe albo inne związane z wykonywaniem działalności gospodarczej lub popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych,

  5. w okresie 3 lat przed złożeniem wniosku o udzielenie wsparcia lub pożyczki nie naruszył w sposób istotny umowy zawartej z podmiotem prowadzącym fundusz poręczeniowy,

  6. nie otrzymuje pomocy na ratowanie lub restrukturyzację,

  7. będzie w stanie wykonać zobowiązanie zabezpieczone poręczeniem, co potwierdzi analiza ryzyka.

Co to jest instytucja kredytująca?

Według ustaleń projektu przez instytucję kredytującą należy rozumieć instytucję udzielającą kredytów lub pożyczek, z którą podmiot prowadzący fundusz poręczeniowy zawarł umowę o współpracy w zakresie działalności poręczycielskiej. Instytucją kredytującą może być w szczególności: bank, fundusz pożyczkowy, spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby poręczenie mogło być udzielone?

Według postanowień projektowanego rozporządzenia poręczenie będzie mogło być udzielone po przeprowadzeniu przez podmiot prowadzący fundusz poręczeniowy analizy ryzyka niewykonania zobowiązania zaciągniętego przez przedsiębiorcę. Analiza ryzyka ma obejmować w szczególności sytuację finansową przedsiębiorcy i zbadanie czy przedsiębiorca nie generuje strat, których nie jest w stanie pokryć ani przy pomocy środków własnych, ani środków pochodzących od jego właścicieli lub wierzycieli, które to straty bez udzielenia pomocy publicznej doprowadzą tego przedsiębiorcę do upadłości lub zaprzestania działalności w okresie krótko- lub średnioterminowym.

Poręczenie miałoby być zabezpieczone wekslem in blanco wraz z deklaracją wekslową.

W jakiej wysokości projektowane rozporządzenie dopuszcza poręczenie?

Wartość poręczenia nie może przekraczać 80% wartości poręczanego zobowiązania. W przypadku zobowiązania poręczanego przez więcej niż jeden podmiot prowadzący fundusz poręczeniowy, łączna wartość tych poręczeń nie może przekroczyć 80% wartości poręczanego zobowiązania. Łączna wartość zobowiązań funduszu poręczeniowego z tytułu poręczeń udzielonych jednemu przedsiębiorcy lub jednostkom powiązanym nie może przekroczyć 5% kapitału funduszu poręczeniowego w dniu udzielania poręczenia.

W jakich zatem okolicznościach projektowane rozporządzenie miałoby zastosowanie?

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do gospodarowania przez fundusze poręczeniowe środkami wsparcia, jakie fundusze te otrzymają od PARP w ramach realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw”.

Projektowane rozporządzenie jest rozporządzeniem czasowym, tzn. miałoby obowiązywać do 30 czerwca 2008 r., kiedy to utraciłoby moc obowiązującą, a weszłoby w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło:

  • Projekt Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szczegółowych warunków udzielania poręczeń ze środków wsparcia udzielanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości na stronach Ministerstwa Gospodarki i Pracy.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika