Propozycje dokładnych regulacji rozłożenia na raty zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie

Sejm obradować będzie nad kolejnym projektem zmian. Tym razem chodzi o ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych.

Czego w głównej mierze dotyczy proponowany projekt?

Przede wszystkim chodzi o zmiany dotyczące spłaty zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Poszczególne propozycje zmian zmierzają bowiem w szczególność do stworzenia prawnych podstaw, które umożliwią płatnikom wnioskowanie o spłatę zobowiązań powstałych z tytułu zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne w formie bezegzekucyjnej. Spłata dotyczyłaby należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne wraz z należnymi od nich odsetkami, w formie zawieranej z dłużnikiem umowy o rozłożenie zadłużenia na raty (składki plus odsetki) lub o odroczenia terminu ich płatności (składki). Zawarcie samej umowy jak i jej dalsza realizacja, odbywałyby się na analogicznych zasadach, jakie obowiązują dla należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Porady prawne

Jakie skutki mogą mieć proponowane zmiany?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, składki na ubezpieczenie zdrowotne są potrącane i odprowadzane przez płatnika bezpośrednio z wynagrodzenia ubezpieczonego pracownika. Wprowadzenie zaproponowanej zmiany oznacza odejście ustawodawcy od zasady wyrażonej w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którą, do składek finansowanych przez ubezpieczonych nie będących płatnikami składek nie stosuje się przepisów o rozłożeniu ich płatności na raty, jak również o odroczeniu terminu ich płatności. Na grudnia obecnie obowiązujących regulacji prawnych, składki te są traktowane przez ustawodawcę jako finansowane przez ubezpieczonych, pomimo, że podlegają one ( w określonym zakresie) odliczeniu przez ubezpieczonego, m. in. od podatku dochodowego od osób fizycznych lub od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Na gruncie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, traktowanie składek zdrowotnych - co do zasady jako finansowanych przez ubezpieczonego, w wielu przypadkach utrudnia bądź wręcz uniemożliwia podmiotowi zadłużonemu (płatnikowi) bezegzekucyjne uregulowanie zadłużenia. Wyrażenie bowiem  wstępnej zgody np. na ratalną spłatę zadłużenia z tytułu należności finansowanych przez płatnika, zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, jest uwarunkowane brakiem istnienia zadłużenia z tytułu składek finansowanych przez osoby ubezpieczone, w  tym również składek na ubezpieczenie zdrowotne wraz z należnymi od tychże odsetkami.

Pomimo zatem, że płatnik spełnia „gospodarcze” przesłanki do zawarcia umowy o ratalną spłatę zadłużenia, w przypadku posiadania znacznych zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz należnych od nich odsetek, dla wieku zadłużonych płatników, konieczność całkowitej spłaty tych należności jako warunkującej wyrażenie zgody na ratalną spłatę zadłużenia pozostałych zobowiązań, bardzo często stanowi finansową barierę wręcz nie do przebicia. Dlatego wprowadzenie proponowanej zmiany miałoby w znaczącym stopniu ułatwić płatnikom spełnienie ustawowych kryteriów, które umożliwią im przystąpienie do realizacji ratalnej spłaty zadłużenia przy zastosowaniu formuły „porozumienie z wierzycielem”.

Co ważne, zgodnie z założeniami projektu, z dniem zawarcia umowy zawiesza się wszelkie czynności egzekucyjne prowadzone w stosunku tak do samego dłużnika jako osoby fizycznej, jak również w stosunku do składników majątku przedsiębiorstwa. Tym samym przedsiębiorca odzyska prawo do swobodnego dysponowania składnikami majątku prowadzonego zakładu. Poza tym daje to możliwość zachowania płynności finansowej przedsiębiorstwa, chociażby poprzez możliwość swobodnego dysponowania przez przedsiębiorcę rachunkami bankowymi.

Co jeszcze proponuje zmienić projekt?

W projekcie pojawiła się propozycja dodania przepisy artykułu 29a. Zgodnie z jego proponowaną treścią Rada Ministrów ma określić w drodze rozporządzeń, szczegółowe warunki umarzania oraz odraczania terminu płatności należności z tytułu składek i rozkładania należności na raty, uwzględniają dopuszczalne przeznaczenia i warunki udzielania pomocy państwa określone w przepisach prawa wspólnotowego.

Uzasadnieniem wprowadzenia tego przepisu miałby być fakt, że dokonywanie przez Zakład umorzeń oraz udzielanie ulg (rozłożenie spłaty zadłużenia na raty lub odroczenie terminu płatności) mogą stanowić pomoc publiczną w rozumieniu Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską).

Źródło:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (druk 3824).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika