Samowola budowlana karana opłatą, nie rozbiórką - projekt zmian w prawie budowlanym

Strona 2 z 2

Projekt ten zawiera też nowe uregulowania dotyczące kwestii samowoli budowlanej. Wprowadzono przepis, który umożliwia odstąpienie od orzekania o rozbiórce obiektu budowlanego wybudowanego samowolnie, który nie narusza jednak przepisów. Konieczne jest przedstawienie dokumentów, czy istnieje możliwość legalizacji (np. zgodność projektu z niezbędnymi ustaleniami) oraz wniesienie OPŁATY LEGALIZACYJNEJ. Jest ona pięćdziesiokrotnością opłaty za przeprowadzenie obowiązkowej kontroli obiektu budowlanego oddawanego do użytkowania.

Nie oznacza to oczywiście, że samowola jest legalizowana tylko po spełnieniu wymienionych przesłanek.

Nie istnieje automatyczna legalizacja.
Wprowadzono także w projekcie nową zasadę, iż każdy obiekt budowlany musi być przed oddaniem do użytkowania objęty kontrolą organu nadzoru budowlanego.Celem jest zbadanie zgodności wykonania obiektu z warunkami pozwolenia na budowę. Kontrola ta jest obowiązkowa i płatna. Opłata zróżnicowana jest w zależności od rodzaju wykonywanego budynku.


O losach projektu będziemy informować na bieżąco.

Obserwuj nas na:

1

2

Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

AW

6.10.2009 21:6:24

Re: Samowola budowlana karana opłatą, nie rozbiórką - projekt zmian w prawie budowlanym

Tylko żeby nie doszło do korupcji. Tam, gdzie przymiotnik - nielegalny - będzie zastępowany rzeczownikiem - pieniądz - będzie znak = korupcja.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Więcej wolności w prawie budowlanym?

  Proobywatelskie, deregulacyjne, wolnościowe – takie są zmiany w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania (...)

 • Pakiet wolnościowy w prawie budowlanym

  Zmiany w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę (...)

 • Samowola budowlana

  Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie (...)

 • Łatwiejsza legalizacja „starych” samowoli budowlanych?

  MIiR pracuje nad nowelizacją prawa budowlanego. Część zmian dotyczy „starych” samowoli budowlanych. MIiR chce wprowadzić prostą procedurą dla samowoli nie zagrażających bezpieczeństwu, (...)

 • Zmiany w prawie budowlanym 2015

  Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym - rozszerzenie inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę, uproszczenie projektu i wiele innych udogodnień.

NA SKÓTY