Skuteczniejsze zwalczanie pedofilii – zmiany w prawie karnym

Według danych organizacji pozarządowych nawet co szóste dziecko w Polsce jest molestowane seksualnie. Aby temu zapobiec posłowie przygotowali projekt zmian w Kodeksie karnym mających na celu zaostrzenie kar dla pedofili. Sejm 23 marca rozpoczął prace nad projektem.

Projekt przewiduje przymusowe leczenie sprawców tego typu czynów. Autorzy projektu wskazują, że przymus będzie korzystny również dla samych przestępców. Bez fachowej pomocy nie są w stanie uporać się ze swoimi skłonnościami, co prowadzi do popełnienia przestępstwa.

Proponuje się również obowiązkowe badania biegłego lekarza psychiatry przed opuszczeniem zakładu karnego. Ma on określisz czy terapia przyniosła efekty. Jeśli uzna, że nie sprawca zostanie umieszczony w zamkniętym zakładzie leczniczym. W zakładzie będzie przebywał do momentu, gdy zniknie obawa, że ponownie dopuści się czyny, za który został skazany.

W projekcie przewidziano także zakaz wykonywania działalności zawodowej, w ramach której osoba o skłonnościach pedofilskich miałaby kontakt z osobami małoletnimi.

Źródło:

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.4.2017

  Zaostrzenie kontroli jakości żywności w UE

  Przepisy wprowadzające skuteczniejsze inspekcje żywności podczas kolejnych etapów podroży od producenta na stoły konsumentów mają poprawić możliwość śledzenia żywności, ułatwić (...)

 • 16.11.2017

  Będą kary za cofanie liczników samochodowych

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które mają ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych samochodach. Np. za każde (...)

 • 9.8.2018

  Rolnicy będą bardziej chronieni przed przewagą kontraktową?

  Komitet Stały Rady Ministrów przyjął nowelizację ustawy o przewadze kontraktowej. Zmiany w przepisach to lepsza ochrona rolników i skuteczniejsze ściganie podmiotów (...)

 • 9.10.2018

  Skarbówka dalej dokręca śruby przedsiębiorcom...

  Podstawowym celem proponowanej nowelizacji ma być zwalczanie szarej strefy i wyłudzeń podatkowych, dzięki sprawniejszej działalności Krajowej Administracji Skarbowej. Ma on zostać osiągnięty przez (...)

 • 26.1.2018

  Przeciwko bestialskiemu traktowaniu zwierząt

  Przyjęta przez Sejm nowelizacja wzmacnia ochronę prawną zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę. Przepisy przewidują podwyższenie maksymalnych kar za zabijanie (...)