Ułatwienia dla budownictwa mieszkaniowego!

Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym dotyczy: m.in. zwiększenia zabezpieczenia wierzytelności banków innych niż hipoteczne w przypadku egzekucji administracyjnej, zniesienia obowiązku uzyskiwania pozwolenia na projekt ustawy przewiduje: budowę budynków mieszkalnych o pow. użytkowej do 5000 m2 i o wysokości do 12 m, liberalizację przeznaczania gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne, rozszerzenie zastosowania Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, zmiany zasad przyznawania premii gwarancyjnych dla właścicieli książeczek mieszkaniowych oraz zmiany zasad podziału nieruchomości. Projekt ten jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.

Czemu mają służyć planowane zmiany?

Osiągniecie trwałej poprawy w budownictwie mieszkaniowym wymaga podjęcia działań eliminujących obecne ograniczenia w budowie i finansowaniu inwestycji mieszkaniowych. Duża część tych barier ma charakter regulacyjny i wynika z narosłego przez ostatnie lata bagażu zbyt rygorystycznych przepisów ograniczających swobodę inwestowania na rynku.

Propozycje szczegółowych zmian szeregu ustaw zawarte w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym z założenia ograniczają się do konkretnych działań mających na celu:

  • uproszczenie procedur uzyskiwania zgód i pozwoleń w procesie budowlanym,

  • zwiększenie wykorzystania dostępnych terenów na cele budownictwa mieszkaniowego,

  • stworzenie stabilnych podstaw finansowania akcji kredytowej z jednoczesną poprawą dostępności finansowania kredytowego.

Jakie zmiany mają przyczynić się do ułatwienia budownictwa mieszkaniowego?

Projekt przewiduje likwidację instytucji pozwoleń na budowę dla budownictwa mieszkaniowego w odniesieniu do budynków mieszkalnych o powierzchni nie przekraczającej określonych limitów powierzchniowych i wysokościowych.

Posłowie planują uproszczenie procedur uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy i wprowadzenie rozwiązań przyspieszających tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Poselska propozycja przewiduje też usprawnienie procedury dokonywania podziałów nieruchomości.

Posłowie planują likwidację procedury administracyjnej odrolnienia w odniesieniu do wybranych kategorii gruntów rolnych.

Poselska propozycja przewiduje również wprowadzenie prawa do emitowania przez banki uniwersalne papierów dłużnych zabezpieczonych wierzytelnościami z tytułu udzielonych kredytów hipotecznych (prawo do emisji listów zastawnych).

Jakie zmiany mają dotyczyć premii gwarancyjnej?

Projekt przewiduje wprowadzenie możliwości wcześniejszego uzyskania premii gwarancyjnej z przeznaczeniem na wkład własny wymagany przy kredycie mieszkaniowym. Uzyskanie premii według proponowanych przepisów przebiegać powinno zgodnie z następującym schematem:

  1. właściciel książeczki dostanie w banku prowadzącym książeczkę zaświadczenie o aktualnej wysokości przysługującej premii gwarancyjnej i wysokości zgromadzonego wkładu,

  2. właściciel książeczki zawierał będzie w wybranym przez siebie banku umowę kredytu mieszkaniowego w wysokości uwzględniającej należną premię i wkład (a zatem kredyt pokrywał będzie różnice pomiędzy kosztami czynności, którą ma finansować - zakupu, budowy, wpłaty partycypacji w TBS itd. - a wkładem własnym właściciela książeczki, pochodzącym z wkładu, premii i ewentualnie również innych środków własnych);

  3. właściciel książeczki złoży w banku prowadzącym książeczkę wniosek o jej likwidację i wypłatę premii - przedstawiając umowę kredytu, wskazująca m.in. nr rachunku w banku kredytującym, na który ma nastąpić przekazanie premii;

  4. bank prowadzący książeczkę zlikwiduje ją i przekaże premię (a zapewne także wkład, choć tego ustawa nie wymaga) na ww. rachunek w banku kredytującym;

  5. bank kredytujący, po otrzymaniu kwoty premii (i ew. po spełnieniu innych warunków przewidzianych w umowie kredytu - np. po ustanowieniu zabezpieczeń) uruchomi kredyt, wypłacając go (lub jego część, jeśli wypłata następuje w transzach), zależnie od rodzaju inwestycji i postanowień umowy kredytowej:

    • wskazanemu inwestorowi (np. przy zakupie mieszkania od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej),

    • osobie, od której właściciel książeczki-kredytobiorca nabywa lokal (prawo do lokalu) na rynku wtórnym, lub

    • samemu właścicielowi książeczki-kredytobiorcy - np. w przypadku budowy domu przez kredytobiorcę;

W kwocie wypłacanego kredytu (lub jego części) mieścić się ma również kwota otrzymanej uprzednio przez bank kredytujący premii gwarancyjnej. Należy zaznaczyć, że całość środków należnych z tytułu premii gwarancyjnej ma być wykorzystana jako wkład własny kredytobiorcy, a zatem przekazana do banku, w którym właściciel książeczki zaciągnie kredyt.

Jakie zmiany do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przewidziano?

Konsekwencją wprowadzenia możliwości rozpoczynania budowy budynków mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 5000 m2, których wysokość nie przekracza 12 metrów, na podstawie zgłoszenia, a nie pozwolenia na budowę, jest konieczność wprowadzenia odpowiednich zmian w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, precyzujących wysokość limitu kwoty zwrotu dla inwestycji budowlanych prowadzonych w oparciu o tryb zgłoszenia, które dotąd wymagały pozwolenia na budowę. Proponuje się, aby określić dla nich wyższy limit wydatków (taki jak dla inwestycji wymagających pozwolenia na budowę), gdyż ich zakres rzeczowy nie ulega zmianie (np. budowa domu jednorodzinnego).

Podstawa prawna:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym (sejmowy druk nr 461);

  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. 2006 r., Nr 156, poz. 1118, ze zm.);

  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. 2005 r., Nr 177, poz. 1468, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika