Wystarczą trzy osoby do stowarzyszenia

Obecnie może je założyć minimum 15 osób. Uproszczeniu ulegnie również prowadzenie księgowości przez powstałe grupy.

Projekt ustawy o zrzeszeniach ma zastąpić obowiązującą dzisiaj ustawę o stowarzyszeniach. Dokument przygotowała grupa senatorów z Platformy Obywatelskiej.

Według nowego prawa stowarzyszenie założą już trzy osoby. Będą mogły to zrobić nie tylko osoby fizyczne, lecz również prawne, które obecnie mogą jedynie pełnić w nich funkcję wspierającą.

Dodatkowo projekt wprowadzi dwie nowe formy zrzeszania się: zrzeszenie nierejestrowe oraz porozumienie partnerskie. Aby je założyć wystarczy umowa cywilnoprawna.

- Swobodzie i powszechności zrzeszania się nie służy także wymóg prowadzenia ksiąg rachunkowych przez każde stowarzyszenie, izbę, zrzeszenie i organizację – twierdzą autorzy projektu.

Dlatego stowarzyszenia nie prowadziłyby po zmianach pełnej księgowości. Będzie to dotyczyło jedynie tych stowarzyszeń, których przychody nie przekraczają w ciągu roku 1 mln 200 tys. euro.

Zgodnie z projektem stowarzyszenia takie będą miały jednak obowiązek posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykaz wyposażenia oraz, odrębnie na każdy rok, ewidencję przychodów i rozchodów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

jola

9.2.2011 14:10:16

Re: Wystarczą trzy osoby do stowarzyszenia

To dobra wiadomość,ciekawe,czy ją zatwierdzą.A tak w ogóle,to jaka jest droga do założenia stowarzyszenia?Gdzie pierwsze kroki?

Anna

3.12.2010 15:16:13

Re: Wystarczą trzy osoby do stowarzyszenia

Bardzo dobre rozwiązanie.Zawiązując kiedyś stowarzyszenie musiałam zebrać 15 osób i prowadzić księgowość. Po wejściu zmian należało zarejestrować stowarzyszenie w KRS,tzn. wypełnić kilkanaście formularzy. To nas przerosło. Poddaliśmy się. Gdzie,według projektu, będzie się rejestrowało stowarzyszenie ?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: