12-latek w samochodzie tylko w foteliku

Dzieci mogą podróżować samochodem jedynie w specjalnym foteliku. Jeżeli tego nie dopilnujemy, to narażamy się na mandat w wysokości 150 zł – informuje Gazeta Prawna.

Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy – Prawo o ruchu drogowym dzieci do 12. roku życia, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, muszą być przewożone w fotelikach ochronnych. Rodzaj fotelika należy dostosować do wzrostu i wieku dziecka. Za nieprzestrzeganie tej zasady kierowca auta zapłaci 150 zł kary.

Powyższy przepis nie obowiązuje tylko w przypadku, gdy dzieci przewożone są taksówką, pojazdem pogotowia ratunkowego lub policji – czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

ja

30.7.2010 8:30:47

Re: 12-latek w samochodzie tylko w foteliku

bezsensowne to jest...a co z dorosłymi, którzy mają mniej niż 150 cm wzrostu??!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.11.2018

  Projekt ustawy o dostępności

  Projekt Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przewiduje realizację postulatów długo oczekiwanych przez środowisko osób z niepełnosprawnościami.

 • 21.12.2018

  Projekt ustawy o dostępności w konsultacjach

  95% audycji w TV z napisami i audiodeskrypcją, możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy przez osobę niepełnosprawną w dostosowanym do jej potrzeb samochodzie, grzywny za brak dostępności – (...)

 • 18.8.2010

  Bezpieczeństwo w ruchu drogowym - co powinniśmy wiedzieć?

  Każdego dnia na drogach dochodzi do licznych zdarzeń drogowych. Często kierowcy nie wiedzą, co w takich sytuacjach robić. Ich nieprawidłowe zachowania wynikają z nieznajomości podstawowych zasad. (...)

 • 16.11.2017

  Będą kary za cofanie liczników samochodowych

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które mają ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych samochodach. Np. za każde (...)

 • 22.4.2011

  Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

  W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją (...)