25-procentowy VAT jest nieunikniony?

Jeżeli gospodarka nie przyspieszy, to podatek VAT już w 2011 roku może wzrosnąć do 24 procent. Docelowo może sięgnąć poziomu 25 procent – przyznają nieoficjalnie politycy Platformy.

To oznacza wzrost cen niemal wszystkich towarów, spadek popytu i osłabienie wzrostu gospodarczego – ocenia na łamach Gazety Prawnej Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP.

Obecnie rząd planuje podwyżkę podstawowej stawki podatku VAT z 22 do 23 procent. Zapowiedziano również wprowadzenie reguły wydatkowej, czyli zasady, że wydatki budżetu państwa rocznie mogą rosnąć maksymalnie o 1 punkt procentowy ponad inflację. Niższe mają być również nakłady na armię.

Ten plan może się okazać niewystarczający, jeśli przyszłoroczny wzrost gospodarczy nie sięgnie zakładanych 4,8 proc. PKB. Wtedy konieczna będzie kolejna podwyżka podatków – mówi dla Gazety Prawnej ekonomista Janusz Jankowiak.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Stary

3.8.2010 21:8:35

Re: 25-procentowy VAT jest nieunikniony?

Wtedy będzie konieczna nie kolejna podwyżka podatków a rozgonienie tej bandy nierobów na Wiejskiej, bo nie potrafią dobrze gospodarzyć w kraju. W każdej rodzinie jak brakuje pieniędzy to się zaciska pasa. A rząd coraz lżejszą ręką trwoni nasze pieniądze a nie myśli nic o ukróceniu rozpasanych wydatków. To na co nam taki rząd i tacy posłowie?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 5.2.2015

  Średnia krajowa - ile wynosi?

  Ile wynosi średnia krajowa netto za ubiegły rok i jak jest ona obliczana? W których województwach zarabia się najwięcej, a gdzie jest największe bezrobocie? Odpowiadamy na wszystkie (...)

 • 26.10.2018

  Próbny egzamin ósmoklasisty - materiały

  Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia w szkole próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz (...)

 • 26.4.2018

  Renta socjalna w górę

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej zakłada podwyższenie od 1 czerwca 2018 roku renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. (...)

 • 17.8.2009

  Likwidacja działalności gospodarczej a PIT

  Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie definiują wprost pojęcia likwidacja działalności. Przyjmuje się, na gruncie tych przepisów, iż likwidacja działalności (...)

 • 13.10.2017

  Dane podatkowe większych podatników CIT będą publikowane

  Minister rozwoju i finansów będzie mógł publikować na stronie resortu w Biuletynie Informacji Publicznej informacje zawierające podstawowe dane podatkowe największych firm – (...)