3 mld złotych za informatyzację ZUS

Informatyczna umowa wszech czasów pochłonęła już 3 mld złotych. Za wszystko zapłacili podatnicy - informuje Gazeta Wyborcza.

Umowę na informatyzację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podpisano z Prokomem (obecnie Asseco). System do rozliczania emerytur (tzw. KSI) okazał się niezwykle drogi - dotychczas wydano na inwestycję 3 mld zł. Za te pieniądze można by wysłać na Marsa sondę Pathfinder. I to trzy razy - czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

Umowa wygasa 10 października. W nowym przetargu można by wybrać tańszego oferenta, jednak kodami źródłowymi do KSI dysponuje jedynie Asseco. Pracownicy tej firmy administrują system oraz przeprowadzają wszelkie modernizacje.

Inna firma potrzebowałaby około roku na zapanowanie nad KSI. Przez ten czas nad systemem nie panowałby nikt.

- Gdybyśmy mieli kody źródłowe, potrzebowalibyśmy co najmniej roku, by nauczyć się KSI. Jeśli weźmiemy do tego możliwe zmiany prawne w systemie emerytalnym, to proces ten może się jeszcze bardziej przedłużyć - mówi Gazecie Wyborczej przedstawiciel jednej z dużych firm informatycznych.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Stary

3.2.2010 20:15:24

Re: 3 mld złotych za informatyzację ZUS

Z tą umową jest tak samo jak z Stalexportem i A4. Ten co podpisał taką umowę z Prokomem powinien iść na wiele lat do więzienia za defraudację publicznych pieniędzy. Tylko co robi Prokuratura?. Niem ma mocnych?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.8.2018

  Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

 • 16.8.2018

  Fundusze europejskie na informatyzację

  Wsparcie ze środków unijnych na informatyzację dotyka wielu obszarów. Są to m.in. fundusze dla administracji publicznej na usprawnienie jej usług, środki na cyfryzację zasobów (...)

 • 11.12.2018

  Najniższe emerytury w górę

  Rząd przyjął projekt ustawy, w świetle którego od przyszłego roku wzrosną świadczenia wypłacane emerytom. Np. najniższe emerytury wyniosą 1.100 złotych, a wszystkie świadczenia wzrosną (...)

 • 13.10.2017

  10 tys. zł za deputat węglowy

  Projekt ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.

 • 14.9.2017

  Wyższa płaca minimalna w 2018 r.

  2100 złotych – tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 roku. To o 5% i jednocześnie o 100 złotych więcej niż obecnie. Od stycznia wzrośnie też minimalna stawka godzinowa z 13 (...)