Adwokaci protestują. Nie chcą 120 złotych

Na tyle będzie mógł liczyć prawnik, który z urzędu będzie prowadził sprawę dotyczącą niedopełnienia warunków wykonywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

Dostanie tylko 120 zł nawet wtedy, gdy wywalczy wysoką rekompensatę np. dla więźnia osadzonego w zbyt ciasnej celi – pisze Gazeta Prawna.

Taki ryczałt ma wprowadzić rozporządzenie resortu sprawiedliwości, które wejdzie w wejdzie w życie 25 lutego tego roku. Według adwokatów określona przez ministerstwo stawka jest całkowicie oderwana od realiów.

Nie pozwala ona nawet pokryć kosztów prowadzenia sprawy – tłumaczy Gazecie prawnej Rafał Dębowski, członek Naczelnej Rady Adwokackiej. – Będziemy musieli dokładać z własnej kieszeni do prowadzenia takich spraw. A to oznacza, że adwokaci będą współfinansować pomoc prawną z urzędu – dodaje.

Według resortu sprawiedliwości pełnomocnicy z urzędu reprezentujący więźniów w sądzie nie powinni otrzymywać większego wynagrodzenia m.in. dlatego, ponieważ prowadzenie tego typu spraw wymaga niższego nakładu pracy niż przeciętny.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Vit

16.2.2012 22:40:20

Re: Adwokaci protestują. Nie chcą 120 złotych

Za obecność radcy prawnego, reprezentującego ZUS, na rozprawie z rencistą lub emerytem o uznanie emerytury lub podwyższenie jej, sąd zasądza od emeryta kwotę 120 czy 180 zł. Jego obecność ogranicza się tylko do powiedzenia NIE. Sąd zazwyczaj nie przyznaje racji renciście, postępuje tak jak chce ZUS. Tak oto biedni renciści, emeryci, muszą dodatkowo wspomagać finansowo radców prawnych, którym i tak ZUS wypłaca wynagrodzenie z tytułu pracy. Otrzymują podwójne wynagrodzenie.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.8.2018

  Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

 • 3.3.2019

  Dostępność Plus dla przedsiębiorców

  Ruszyły kolejne konkursy na rzecz dostępności. Tym razem 200 mln złotych w ramach Programu Dostępność Plus trafi do przedsiębiorców na innowacje służące seniorom i osobom z niepełnosprawnościami.

 • 8.4.2019

  ZUS przeszkoli firmy z kontroli zwolnień

  Do kontroli zwolnień uprawniony jest nie tylko ZUS, ale także płatnicy składek. Aby wspomóc ich działania, ZUS przeszkoli właścicieli małych i średnich firm z kontroli zwolnień lekarskich.

 • 11.12.2018

  Najniższe emerytury w górę

  Rząd przyjął projekt ustawy, w świetle którego od przyszłego roku wzrosną świadczenia wypłacane emerytom. Np. najniższe emerytury wyniosą 1.100 złotych, a wszystkie świadczenia wzrosną (...)

 • 13.10.2017

  10 tys. zł za deputat węglowy

  Projekt ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.