Banki stracą część przywilejów. Klient zyska

Senatorowie przygotowali projekt zmieniający m.in. przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z nim księgi rachunkowe banków i funduszy stracą moc dokumentów urzędowych. Chciał tego Trybunał Konstytucyjny.

Jeżeli przepisy wejdą w życie, osoba będąca w sporze z bankiem czy funduszem sekurytyzacyjnym nie będzie już musiała udowadniać przed sądem, że powództwo przeciwko niej wytoczone przez którąś z tych instytucji jest nieuzasadnione – tłumaczy Gazeta Prawna.

To na banku lub funduszu będzie spoczywał obowiązek wykazania, że wierzytelność, której dochodzi, istnieje i się nie przedawniła.

Według przygotowanego projektu banki i fundusze stracą takie przywileje nie tylko w stosunku do konsumentów – jak chciał tego Trybunał Konstytucyjny – ale także w stosunku do przedsiębiorców.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.4.2015

  Skutki niezgodności przepisów o BTE z Konstytucją

  We wtorek, 14.04.2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie stwierdzające niezgodność z Ustawą Zasadniczą niektórych przepisów dotyczących wydawania bankowych tytułów (...)

 • 11.5.2005

  Na jakich zasadach funkcjonuje e-konto?

  Jak wynika z badań rynkowych, Polacy wciąż chętniej osobiście kontaktują się z bankiem, mimo iż przez telefon i internet mogliby większość swoich spraw załatwić wygodniej, szybciej, a przede (...)

 • 9.11.2004

  Czynności wykonywane przez banki

  Ustawa Prawo bankowe określa zasady funkcjonowania banków w Polsce. Banki, jako instytucje finansowe dokonujące obrotu środkami pieniężnymi powierzonymi im m.in. Przez ludność, upoważnione (...)

 • 9.11.2004

  Oprocentowanie kredytów bankowych

  Na podstawie umowy kredytu instytucja kredytowa – najczęściej bank – oddaje do dyspozycji kredytodawcy określoną ilość środków pieniężnych, z przeznaczeniem na cel określony (...)

 • 9.11.2004

  Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych

  Rejestr zabezpieczenia prowadzony jest przez banki hipoteczne. W rejestrze tym wpisywane są wierzytelności banku hipotecznego, na podstawie których emitowane są listy zastawne. Rejestr dokumentuje (...)