Będą wyższe kary za brak wykupionej polisy OC

Dotychczas kara za brak wykupionej polisy OC była uzależniona od kursu euro przeliczanego według średniego kursu NBP ogłaszanego pierwszy raz w roku. Dlatego obecnie kierowca, który zostanie przyłapany na tym, że jeździ bez OC, płaci 1980 zł – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Od Nowego Roku, w przypadku samochodów osobowych, stawka kary za brak OC będzie stanowiła dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2012 r. wyniesie 1500 zł.

– Uzależnienie wysokości kary od minimalnego wynagrodzenia sprawi, że będzie ona odpowiadała poziomowi życia w Polsce – mówi Aleksandra Biały, rzeczniczka Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w wywiadzie dla DGP.

W przypadku samochodów ciężarowych kara wyniesie już trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, tj. 4500 zł, z kolei kierowcy motocykli powinni liczyć się z karą w wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia, tj. 500 zł.

Warto przy tym pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe same przesyłają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego informację o tym czy i od kiedy pojazd jest ubezpieczony.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 5.7.2018

  Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

  Od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu (...)

 • 14.5.2018

  Pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC

  Już wkrótce kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi wspomniane dane w systemie informatycznym CEP.

 • 17.4.2018

  Będą ułatwienia dla kierowców

  Wkrótce kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi wspomniane dane w systemie informatycznym CEP (Centralna Ewidencja (...)

 • 28.9.2018

  Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca?

  Kierowcy w poniedziałek 1 października 2018 r. dowód rejestracyjny i polisę OC mogą zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - nie dostaną (...)

 • 21.7.2018

  Kiedy będą wyższe zasiłki z pomocy społecznej?

  Rada Ministrów przyjęła 11 lipca 2018 r. rozporządzenie w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Wyższe kryteria zaczną (...)