Bezinteresowna przysługa bez podatku

Osoby, które korzystają z sąsiedzkiej pomocy w opiece nad dzieckiem lub innych darmowych uprzejmości, nie muszą się obawiać urzędu skarbowego - informuje Rzeczpospolita.

Nie trzeba wyceniać takich świadczeń i płacić od nich podatku - stwierdziło Ministerstwo Finansów. Resort zmienił jednocześnie interpretację katowickiej Izby Skarbowej, która uznała, że grupy wzajemnie wspierających się osób uzyskują przychód z nieodpłatnych świadczeń. Według Izby wartość takiego świadczenia jest realną korzyścią - trzeba ją więc wycenić i zapłacić podatek.

Według Ministerstwa Finansów interpretacja katowickiej IS jest nieprawidłowa. Resort podkreślił, że pomoc sąsiedzka lub inne nieodpłatne wsparcie nie podlega ustawie o PIT.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

stary

20.2.2010 11:30:41

Re: Bezinteresowna przysługa bez podatku

Na ile jeszcze pozwoli sobie urzędas żeby sięgnąć po nasze pieniądze?. Zgodzę się na opodatkowanie usług sąsiedzkich wtedy, jak urzędnicy opodatkują siebie samych, tytułem korzyści jakie uzyskują z myślenia ludu pracującego jak wypracować dochód.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 11.4.2019

  Zasady rozliczania i płacenia podatku od przychodów z budynków

  Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczą pozycji 213 i 214 formularza CIT-8(26) składanego za 2018 r. Kiedy można żądać zwrotu minimalnego podatku dochodowego?

 • 12.5.2017

  Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

  W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

 • 19.5.2012

  CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

 • 10.11.2018

  Podatek od sprzedaży detalicznej dalej zawieszony

  Proponowana nowelizacja ustawy przewiduje dalsze zawieszenie pobierania podatku od sprzedaży detalicznej. Konieczność przedłużenia zawieszenia podatku od sprzedaży detalicznej związana jest (...)

 • 7.1.2014

  Sprzedaż samochodu firmowego

  Ze względu na usunięcie z ustawy o podatku od towarów i usług definicji \"towarów używanych\" zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT m.in. przy sprzedaży samochodów (...)