Brak zysku w sprawozdaniu finansowym - brak premii dla pracownika

Pracownik uprawniony na podstawie układu zbiorowego do premii z zysku nie może jej zażądać, jeżeli sprawozdanie finansowe zysku nie wykazuje. Mogły np. zostać z niego utworzone rezerwy na restrukturyzację. To środowa uchwała Izby Pracy Sądu Najwyższego, z której wynika, że nie ma znaczenia osiągnięcie zysku w potocznym (ekonomicznym) sensie. Liczy się ten ustalony na podstawie ustawy o rachunkowości. Czyli wynikający ze sprawozdania finansowego, zbadanego przez rewidentów, zatwierdzonego przez zgromadzenie spółki. To zasadnicza kwestia dla 560 spraw, jakie wytoczyli byli pracownicy Elektrowni Połaniec (a obecnie spółek z niej wyłączonych). Domagali się premii z zysku za rok 2002. Premie takie mieli zagwarantowane w zakładowym układzie zbiorowym pracy (i regulaminie wynagradzania), jako pewien procent od zysku w danym roku.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.5.2008

  Prawo do dywidendy w spółce akcyjnej

  Akcjonariusze uprawnieni są do udziału w zysku spółki. Udział w zysku to dywidenda, która wypłaca się w stosunku, w jakim każdy z akcjonariuszy uczestniczy w udziale w kapitale zakładowym spółki. (...)

 • 31.3.2016

  Wygaśnięcie umowy o pracę

  Kodeks pracy  przewiduje, iż umowa o pracę ulega albo rozwiązaniu, albo wygaśnięciu . W kwestii sposobów rozwiązania umowy o pracę, stosowną regulację ustawodawca wpisał zbiorczo (...)

 • 28.9.2016

  Brak zapłaty wynagrodzenia za pracę

         Zgodnie z art. 22 § 1 kodeksu pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego (...)

 • 29.7.2019

  „Stare” książeczki mieszkaniowe i premie do „nowych” celów

  Będą nowe cele dla premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczek mieszkaniowych. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało projekt nowelizacji o pomocy państwa w spłacie niektórych (...)