Chcą podatku od karetek pogotowia

Według celników ambulanse należy klasyfikować jako samochody osobowe specjalizowane, a nie jako samochody specjalne.

Organy celne wydają sprzedawcom takich aut decyzje, w których każą płacić akcyzę za poprzednie lata. Może to być nawet 5 lat wstecz – donosi Gazeta Prawna.

Wcześniej celnicy nie żądali podatku, ponieważ klasyfikowali karetki jako samochody specjalne. Nie było więc obowiązku płacenia akcyzy.
Zmiana podejścia jest niekorzystna dla sprzedawców ambulansów. Teraz muszą oni płacić podatek za poprzednie lata z własnej kieszeni. Traci również państwo, bo karetki kupuje publiczna służba zdrowia. Cena za karetkę jest wyższa o kilka tysięcy złotych akcyzy – czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Obecna praktyka organów celnych zmierzająca do uznania za objęte akcyzą dostawy ambulansów świadczy jak najgorzej o naszym ustawodawcy i o jego pojęciu o rzeczywistości w świecie medycznym – mówi w rozmowie z dziennikiem Dominik Szczygieł, doradca podatkowy i radca prawny w MSDS Kancelaria Radców Prawnych.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Stary

28.1.2012 20:50:58

Re: Chcą podatku od karetek pogotowia

Gdyby prawo było jasne i przejrzyste takich kretynizmów nigdy by nie było. Ale jak się stanowi prawo inne dla biednego inne dla bogatego, a jeszcze inne dla kościoła to później wszyscy mają paraliż mózgu co komu i dlaczego. Teraz powinien zapłacić za to ten który wcześniej podjął decyzję o zwolnieniu z akcyzy. Przecież importerzy o taką kwotę (tak się domyślam) niżej sprzedawali te karetki.

wally

28.1.2012 19:22:51

Re: Chcą podatku od karetek pogotowia

urzędasy powariowały - kto tych nadgorliwych durni powstrzyma?, przecież my ze swoich podatków płacimy im pensje!

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 11.4.2019

  Zasady rozliczania i płacenia podatku od przychodów z budynków

  Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczą pozycji 213 i 214 formularza CIT-8(26) składanego za 2018 r. Kiedy można żądać zwrotu minimalnego podatku dochodowego?

 • 12.5.2017

  Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

  W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

 • 19.5.2012

  CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

 • 15.3.2017

  Jak przekazać 1% podatku?

  Podatnicy także w tym roku mogą zadecydować o przekazaniu 1% swojego podatku za 2016 rok na rzecz organizacji pożytku publicznego. Mogą wybrać spośród 8531 podmiotów. Do końca (...)

 • 10.11.2018

  Podatek od sprzedaży detalicznej dalej zawieszony

  Proponowana nowelizacja ustawy przewiduje dalsze zawieszenie pobierania podatku od sprzedaży detalicznej. Konieczność przedłużenia zawieszenia podatku od sprzedaży detalicznej związana jest (...)