Coraz więcej osób skazanych za słowa

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost liczby procesów za słowa wypowiedziane na procesie albo użyte w piśmie procesowym lub w listach do sędziów.

Potwierdza to na łamach Rzeczpospolitej Dorota Głowacka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W ciągu ostatniej dekady liczba wyroków skazujących za zniesławienie w tego typu sprawach wzrosła o 600 proc.

Zdaniem Głowackiej pociąganie świadka do odpowiedzialności może być szkodliwe dla samego procesu, którego celem jest ustalenie prawdy. Jeśli świadek będzie się czuł zagrożony tym, że coś powie i skończy się to procesem o zniesławienie lub naruszenie dóbr osobistych, to będzie się samoograniczał, zeznawał skrótowo, asekuracyjnie. 

Nie taka jest idea zeznań świadka. Chodzi przecież o to, aby powiedział swobodnie wszystko, co wie na dany temat – mówi Rzeczpospolitej Dorota Głowacka.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.11.2017

  Więźniowie chętni do pracy

  Program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83%. Przed wdrożeniem programu pracowało 36% (...)

 • 27.5.2017

  Wyższy ryczałt za zatrudnienie więźniów

  Nowelizacja ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności m.in. wprowadza ulgi dla przedsiębiorców poprzez zwiększenie ryczałtu przysługującego przedsiębiorcom z tytułu (...)

 • 13.3.2019

  Jak długo pobieramy emerytury?

  Polacy żyją coraz dłużej, co oznacza, że coraz dłużej pobierają emerytury.

 • 16.4.2017

  Więźniowie do pracy...

  Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” został ogłoszony 27 kwietnia 2016 roku. Program obejmuje (...)

 • 15.2.2019

  Więcej cudzoziemców

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem do pracy i zamieszkania. Pokazują to dane z nowego raportu ZUS „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”. Najchętniej (...)