Dlaczego pracownicy nie chodzą na ojcowski?

Wielu pracowników nie wie, że przysługują im dodatkowe uprawnienia rodzicielskie. Jedną z najważniejszych przyczyn rezygnacji z urlopu ojcowskiego jest jednak obawa o utratę pracy - informuje Gazeta Prawna.

W styczniu z urlopu ojcowskiego skorzystało jedynie 75 mężczyzn.

- Wielu pracowników traci prawo np. do urlopu ojcowskiego, nie wiedząc nawet, że takie uprawnienie im przysługuje - mówi Gazecie Prawnej Dorota Głogosz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Pracownicy boją się również o utratę pracy, pozycji w firmie lub opinii wydajnego pracownika. - Firmy nadal traktują uprawnienia rodziców jako zło konieczne i mogą na nich naciskać, aby nie korzystali z nowych, dobrowolnych urlopów - mówi dla dziennika Zbigniew Kruszyński z NSZZ Solidarność. - Osoby te mogą być postrzegane jako pracownicy sprawiający problemy. A to ma wpływ na wysokość ich pensji, awans, szkolenie - dodaje Małgorzata Piwowarska z Fundacji Equus.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • 25.3.2015

  Urlop macierzyński - Najważniejsze informacje o urlopie macierzyńskim

  W ostatnim czasie weszło w życie wiele nowelizacji prawa pracy, regulujących na nowych zasadach uprawnienia zawiązane z macierzyństwem przysługujące pracownikom. Wydłużono okresy pozostawania (...)

 • 8.9.2017

  Urlopy dla rodziców

  Od stycznia do lipca br. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie (...)

 • 23.8.2018

  Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

 • 14.5.2017

  Rodzice na urlopach

  Wraz z wzrostem liczby urodzeń rośnie liczba urlopów rodzicielskich. Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 (...)