Dlaczego zabraniają kopiowania aktów prawnych?

Niektóre z dokumentów publikowanych w sejmowym "Internetowym Systemie Aktów Prawnych" zostały zabezpieczone w sposób uniemożliwiający kopiowanie ich treści.

Posłowie PSL skierowała pismo do szefa Kancelarii Sejmu z pytaniem, dlaczego tak się stało – donosi Gazeta Prawna.

Rzecznik partii podkreślał na konferencji prasowej, że Kancelaria Sejmu nie jest właścicielem aktów prawnych, lecz są one dobrem publicznym, którego nie obejmuje prawo autorskie.

- Kancelaria Sejmu utworzyła bardzo pożyteczną i funkcjonalną bazę Internetowy System Aktów Prawnych, która udostępnia opisy bibliograficzne i teksty aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Problem w tym, że pomimo faktu, iż Kancelaria Sejmu udostępnia pliki z tekstami prawnymi, to jednak ich treść jest chroniona przed kopiowaniem – cytuje Krzysztofa Kosińskiego dzisiejsza Gazeta Prawna.

Urzędnicy z Kancelarii Sejmu tłumaczyli nieoficjalnie Polskiej Agencji Prasowej, że akty prawne, które są zamieszczane w ISAP, np. te podpisane przez premiera, są ze względów bezpieczeństwa zabezpieczone już w wersji pierwotnej, tak by nikt nie mógł ich podrobić.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

ziutek

13.12.2011 16:58:12

Re: Dlaczego zabraniają kopiowania aktów prawnych?

Głupie tłumaczenie w stylu "A u Was murzynów biją" Bo co ma niby do tego, niemożność podrobienia, do kopiowania. /sic!/

Anda

13.12.2011 15:5:18

Re: Dlaczego zabraniają kopiowania aktów prawnych?

Zaczyna się.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.6.2014

  Długoletnia umowa o pracę na czas określony

  Na polskim rynku pracy powszechnym zjawiskiem jest zawieranie długoletnich umów na czas określony, sięgających nawet dziesięciu lat. Przepisy Kodeksu pracy nie zabraniają wprost takiego postępowania, (...)

 • 27.7.2018

  Pora na „Głos Przedsiębiorcy”

  „Głos Przedsiębiorcy” – tak nazywa się zaktualizowana zakładka w portalu biznes.gov.pl, której zadaniem jest ułatwienie polskim przedsiębiorcom komunikacji z urzędnikami. (...)

 • 19.5.2012

  CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

 • 18.9.2018

  Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • 17.7.2018

  Czy osoba małoletnia może prowadzić działalność gospodarczą i otrzymać koncesję?

  Jak rozumiane jest pojęcie przedsiębiorcy? Zgodnie z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który stanowi, że przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna (...)