Dostaniemy odszkodowanie za zmarnowany urlop?

Jeżeli wykupiliśmy wczasy w luksusowej willi, a trafiliśmy do małego pokoju bez okna, to możemy żądać od organizatora turystyki nie tylko zwrotu pieniędzy za wycieczkę, ale również dochodzić zadośćuczynienia za zmarnowany urlop – informuje Gazeta Prawna.

Eksperci z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy tłumaczą na łamach dziennika, że jeszcze do niedawna w polskim orzecznictwie wykluczano możliwość dochodzenia odszkodowania z tytułu poniesionych szkód niemajątkowych, czyli np. za zmarnowany urlop.

Sytuację zmienił wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2002 roku (C 168/00). Orzeczenie to dało konsumentom prawo do odszkodowania za szkodę niematerialną, która wynikła z niewykonania lub nienależytego wykonania usług stanowiących zorganizowane wakacje – czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • 8.9.2017

  Urlopy dla rodziców

  Od stycznia do lipca br. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie (...)

 • 14.5.2017

  Rodzice na urlopach

  Wraz z wzrostem liczby urodzeń rośnie liczba urlopów rodzicielskich. Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 (...)

 • 14.10.2016

  Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

  Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest (...)

 • 14.1.2019

  Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy przysługuje i jak go wyliczyć?

  W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zatem ekwiwalent (...)