Dzieci będą rzadziej odbierane rodzicom

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej została już podpisana przez Bronisława Komorowskiego.

Według dokumentu umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej możliwe będzie po wyczerpaniu wszystkich sposobów wsparcia rodziny, chyba że wymaga tego bezpieczeństwo – donosi Rzeczpospolita.

Jeśli dojdzie do odebrania dzieci z rodziny biologicznej, to powinny one trafiać do rodzinnej pieczy zastępczej (rodzina zastępcza lub rodzinny dom dziecka).

Nowe przepisy wprowadzą tzw. rodziny pomocowe, które pomogą rodzicom zastępczym (dzięki temu będą mogli np. pójść na urlop). Nowością będzie też koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, który będzie nadzorował rodziny zastępcze: m.in. pomagał w pracy z rodziną biologiczną, ułatwiał poszukiwanie specjalistycznego wsparcia, zgłaszał do ośrodków adopcyjnych dzieci z uregulowaną sytuacją prawną, pomagał usamodzielniającym się wychowankom – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.8.2018

  Możliwość korzystania przez dzieci z leczenia uzdrowiskowego

  W trosce o zdrowie dzieci przypomnieć należy rodzicom i lekarzom ubezpieczenia zdrowotnego o możliwości uzdrowiskowego leczenia małych pacjentów. Podstawą skorzystania z tej formy leczenia (...)

 • 4.1.2019

  Duże rodziny z KDR zyskają jeszcze więcej...

  Nadeszły spore zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2019 r. upoważniająca do wielu zniżek karta przysługuje tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej (...)

 • 8.9.2017

  Urlopy dla rodziców

  Od stycznia do lipca br. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie (...)

 • 23.1.2019

  Brak opłat za pobyt przy łóżku dziecka w szpitalu?

  Rządowy projekt wprowadza zakaz pobierania opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem albo osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym (...)

 • 11.8.2009

  Sprawa w Szamotułach - wyjątek czy reguła?

  Rozmowa z Radosławem Konca, radcą prawnym z kancelarii w Warszawie o postanowieniu Sądu rejonowego w Szamotułach dotyczącym odebrania matce nowo narodzonego dziecka.