Firmy fałszują dokumentacje pracowniczą

Podrabiają m.in. ewidencję czasu pracy i zaświadczenia lekarskie. Od 8 sierpnia inspekcja skuteczniej może ścigać nieuczciwych przedsiębiorców.

Rośnie liczba pracodawców, których inspekcja pracy podejrzewa o fałszerstwa – twierdzi Gazeta Prawna.

Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy, że fałszowanie dokumentacji lub podawanie w niej nieprawdziwych danych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat pięciu. Dziennik przypomina, że od 8 sierpnia zawiadomienia inspektorów pracy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa mogą być skuteczniejsze, ponieważ zmieniła się procedura umarzania takich spraw.

Firmy najczęściej poświadczają nieprawdę w ewidencji czasu pracy, bo chcą uniknąć wykazania pracy w godzinach nadliczbowych. Zdarza się również, że prowadzą podwójną ewidencję. Inspektorzy stosują różne metody, aby wykazać fałszerstwa.  – Przede wszystkim mogą weryfikować przedstawione im dokumenty i przesłuchiwać obecnych i byłych pracowników – tłumaczy Gazecie Prawnej Kamil Kałużny, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

WF

26.9.2011 15:29:25

Re: Firmy fałszują dokumentacje pracowniczą

Prawdopodobne fałszerstwo dokumentów i bezsporne poświadczenie nieprawdy jakoś nie wywołują żadnych skutków, gdy dotyczy to wysokich urzędników państwowych z premierem na czele i sądami w asyście. Czytaj: http://wolnemedia.net/prawo/buszmeni-demokracji-czyli-jak-kowalski-wladze-kontrolowal/


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: