Importerzy używanych aut bez punktów demontażu

Sieć punktów demontażu samochodów używanych i recyklingu pojazdów muszą posiadać tylko te firmy, które wystawiają karty pojazdów – informuje Gazeta Prawna.

Oznacza to, że obowiązek zapewnienia sieci demontażu i zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji spoczywa jedynie na producentach, importerach i sprzedawcach nowych samochodów. Obowiązek taki nie spoczywa na przedsiębiorcach, którzy zajmują się sprowadzaniem i sprzedażą używanych pojazdów – zakłada nowelizacja ustawy o odpadach, która weszła już w życie.

– Przedsiębiorcy wprowadzający używane pojazdy po zmianie przepisów nie tylko nie są zobowiązani do zapewnienia sieci demontażu. Nie są w ogóle uprawnieni do jej zapewnienia – tłumaczy Gazecie Prawnej Magdalena Sikorska, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Przed zmianą prawa wymóg posiadania sieci demontażu pojazdów spoczywał na każdym przedsiębiorcy, który sprowadzał do Polski więcej niż 1 tys. aut w ciągu roku. Teraz firmy sprowadzające używane pojazdy muszą jedynie zapłacić 500 zł za przyszły recykling przywiezionego z zagranicy samochodu – czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

@

19.4.2010 17:46:55

Re: Importerzy używanych aut bez punktów demontażu

To też jest draństwo.Przecież kasujący samochód ostatni posiadacz też płaci za recykling.Niedługo wprowadzą zaliczki za koszty przyszłego własnego pogrzebu.Byle zedrzeć kasę jak okazja się nadarza.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: