Internetowe pożyczki pod okiem fiskusa

Tzw. serwisy pożyczkowe zdobywają coraz większą popularność wśród pożyczających oraz pożyczkobiorców. Ci pierwsi zarabiają na pożyczce więcej niż na bankowej lokacie, drudzy płacą mniejsze odsetki w porównaniu z ofertami banków. Według urzędu skarbowego osoby pożyczające pieniądze w internecie powinny płacić PIT tak jak wszyscy przedsiębiorcy - informuje Rzeczpospolita. Innego zdania są eksperci: „Większość osób pożyczających przez Internet nie należy do klasycznych przedsiębiorców. Zawierają umowy sporadycznie i spontanicznie, nie dysponują infrastrukturą niezbędną do prowadzenia działalności w sposób zorganizowany. Oczywiście mogą się zdarzyć tacy podatnicy, dla których jest to jedyne źródło utrzymania, angażują spory kapitał i regularnie zawierają transakcje. Wtedy mogą spełnić przesłanki działalności gospodarczej z ustawy o PIT" - mowił Rzeczpospolitej Marcin Rogalski, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.3.2015

  Ustna umowa pożyczki - ograniczenia dowodowe

  Umowa pożyczki jest jedną z częstych form pomocy osobom z kręgu bliskich znajomych lub rodzinny, którzy potrzebują gotówki na różnorakie - mniej lub bardziej doniosłe - cele.

 • 12.3.2019

  Kolejna edycja pożyczek na kształcenie

  Od 18 marca osoby zainteresowane podnoszeniem swoich kwalifikacji i umiejętności, mogą składać wnioski o nieoprocentowane pożyczki z częściowym umorzeniem. Do wzięcia będzie 10 milionów (...)

 • 18.6.2013

  Obowiązek podatkowy z tytułu odsetek od pożyczki od zagranicznego kontrahenta

  Zgodnie z art. 21 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podatników nieposiadających w Polsce siedziby ani zarządu, (...)

 • 17.12.2017

  Pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej

  Do 100 tys. zł i do 500 tys. złotych – na taką pożyczkę mogą liczyć podmioty ekonomii społecznej w ramach projektu „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz ekonomii społecznej”. (...)

 • 9.11.2004

  Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)