Jak pozbawić dłużnika prawa jazdy?

Jednym ze sposobów na skłonienie dłużnika do zapłaty zaległych alimentów jest odebranie mu prawa do kierowania samochodem.

Najpierw rodzina musi jednak złożyć w gminie wniosek i dołączyć do niego zaświadczenie o bezskutecznej egzekucji alimentów za okres dwóch ostatnich miesięcy – pisze Gazeta Prawna.

Wówczas urzędnicy muszą wszcząć postępowanie wobec niesolidnego rodzica nawet wtedy, gdy nie wypłacają im świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.

– Przygotowaliśmy wzór takiego wniosku, a osoby uprawnione prosimy o podanie szczegółowych informacji dotyczących dłużnika, które pozwolą nam np. ustalić, gdzie mieszka albo czy jest zatrudniony – mówi dla dziennika Joanna Błachowska-Kurbiel, dyrektor Szczecińskiego Centrum Świadczeń.

Gmina przeprowadza z dłużnikiem tzw. wywiad alimentacyjny. Jeśli osoba zalegająca z płatnościami nie chce współpracować z urzędnikami, to ci mogą wystąpić do starosty o odebranie mu prawa jazdy.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

@

29.12.2010 16:28:48

Re: Jak pozbawić dłużnika prawa jazdy?

To jest głupi przepis naruszający konstytucyjne prawa i wolność Obywatela.Ten kto to stworzył i wymyślił powinien za to być posadzony do kicia.Co ma prawo jazdy do świadczeń alimentacyjnych? Można to przełknąć ,gdyby zabierano dłużnikowi samochód na spłatę długu ale prawo jazdy? dlaczego??? To taka forma zemsty a nie prawa. Zabierając prawo jazdy zabiera się prawo do pracy- jako kierowca,więc z czego człowiek ma spłacać alimenty.To jakieś totalitarne państwo gorsze niż Generalna Gubernia.Zwykły bandytyzm,państwowy terroryzm charakterystyczny dla PO.

Ordinary

29.12.2010 6:44:58

Re: Jak pozbawić dłużnika prawa jazdy?

Proponuję dłużnikom zakazać prawa do pracy. Wtedy na pewno zaczną spłacać należności.

Ordinary

29.12.2010 6:42:5

Re: Jak pozbawić dłużnika prawa jazdy?

Proponuję dłużnikom zakazać prawa do pracy. Wtedy na pewno zaczną spłacać należności.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.3.2019

  Nowe prawo jazdy bez adresu

  Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

 • 11.1.2005

  Wymiana praw jazdy

  Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

 • 6.12.2004

  Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

  Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

 • 16.3.2009

  Na czym polega akredytywa?

  Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić (...)

 • 22.6.2018

  Niesłyszący za kierownicą

  Nowelizacja przesądza, że ograniczenia słuchu nie są przeciwskazaniem zdrowotnym w możliwości zdobycia prawa jazdy w kategorii C i C1 (samochody ciężarowe). Stwarza osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, (...)