Język migowy wkracza do urzędów

Tłumacze będą pomagać osobom głuchym załatwić sprawę w instytucji publicznej czy zakładzie opieki społecznej.

Takie ułatwienia mają wejść w życie już od jesieni – zakłada projekt ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się.

Zgodnie z dokumentem osoba niesłysząca zgłaszałaby odpowiednio wcześniej zapotrzebowanie na pomoc tłumacza języka migowego podczas załatwiania sprawy – czytamy na łamach Rzeczpospolitej. Urząd – i to na własny koszt – będzie zobowiązany zapewnić taką obsługę w wyznaczonym lub uzgodnionym z interesantem terminie.

Według projektu urzędnicy powinni umożliwiać głuchym załatwianie spraw również za pomocą środków nowoczesnej komunikacji, czyli SMS-ów, faksu czy e-maili. Instytucje publiczne zostaną zobowiązane do udostępnienia niesłyszącym narzędzi do komunikowania się w taki sposób.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.6.2018

  Niesłyszący za kierownicą

  Nowelizacja przesądza, że ograniczenia słuchu nie są przeciwskazaniem zdrowotnym w możliwości zdobycia prawa jazdy w kategorii C i C1 (samochody ciężarowe). Stwarza osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, (...)

 • 4.5.2018

  Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w telewizji

  Nowa ustawa ma na celu zobowiązanie nadawców programów telewizyjnych do zapewnienia dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku (...)

 • 6.9.2007

  Jak uzyskać prawo do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego?

  Żeby zostać tłumaczem przysięgłym, trzeba spełniać określone warunki, a ponadto zdać z wynikiem pozytywnym egzamin z umiejętności tłumaczenia z języka polskiego na język obcy oraz z języka (...)

 • 17.3.2018

  Polska bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych

  Ponad 23 miliardy złotych ma trafić w latach 2018-2025 na inwestycje związane z dostępnością. Tak, by przestrzeń publiczna była przyjazna osobom o szczególnych potrzebach (np. seniorom, (...)

 • 16.3.2018

  Materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych

  Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło materiały ćwiczeniowe do podstawy programowej kształcenia ogólnego dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów (...)