Kamery śledzą ludzi. Ktoś to kontroluje?

Nowoczesne systemy monitoringu potrafią już rozpoznawać twarze i analizować nietypowe zachowania.

Tysiące kamer w centrach handlowych, bankach, autobusach czy klatkach schodowych obserwują mieszkańców miast. Kamery są montowane nawet na śmietnikach, aby nagrać osoby podrzucające do nich nieczystości – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Dziennik zaznacza, że wszystko to odbywa się bez kompleksowej regulacji prawnej. Podglądania ludzi w centrach handlowych czy na prywatnych osiedlach nic nie reguluje.

Zwrócił na to uwagę generalny inspektor ochrony danych osobowych, który zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przygotowanie kompleksowych przepisów, które będą regulować zasady korzystania z wideomonitoringu.

Nie jestem przeciwnikiem monitoringu, bo jest on potrzebny chociażby ze względów bezpieczeństwa. Musimy jednak wiedzieć, kto i na jakich zasadach może go stosować – tłumaczy Rzeczpospolitej Wojciech Rafał Wiewiórowski.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

pracownik DPS

28.9.2011 15:39:31

Re: Kamery śledzą ludzi. Ktoś to kontroluje?

Witam kamery w Domu Pomocy społecznej.Rozumie monitoring na zewnącz obiektu,brak na korytarzu ale w świetlicy dziennego pobytu to chyba przesada,to kontrola pracy opiekuna moim zdaniem bo i tak brak bezposredniego działania wrazie potrzeby.Proszę o odpowieć czy to legalne.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.12.2017

  Policjanci z kamerkami...

  Uruchamiono pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach.  Kamery będą testowane w garnizonach: stołecznym, podlaskim i dolnośląskim.

 • 20.8.2018

  Policjanci będą chodzić z kamerkami

  Ponad 2 tysiące kamer osobistych, zakupionych dzięki środkom z Programu Modernizacji Służb Mundurowych, trafi do funkcjonariuszy Policji w całym kraju. Powodzeniem zakończył się program pilotażowy (...)

 • 17.1.2005

  Czy ktoś kontroluje działania twojej spółdzielni?

  Spółdzielnia jako dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, może pełnić różne, doniosłe społecznie funkcje. Aby zapewnić skuteczność osiągania tych różnych celów, koniecznym jest (...)

 • 10.4.2015

  Nowe zasady Mieszkania dla młodych (MDM)

  W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

 • 27.3.2015

  Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność

  Weksel jest dokumentem, w którym ktoś zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie. Treść i formę tego dokumentu dokładnie opisuje ustawa. Zazwyczaj jest on wręczany (...)