Kara więzienia za nękanie SMS-ami

Trzy lata za kratkami spędzi ten, kto będzie uporczywie wysyłał SMS-y i maile do tej samej osoby.

Jeśli w wyniku nękania pokrzywdzony targnie się na swoje życie, to kara wzrośnie do lat 10 pozbawienia wolności – pisze Gazeta Prawna.

Takie zmiany wprowadzi nowelizacja kodeksu karnego, która przyjął w piątek Sejm. – Uporczywe nękanie będzie nowym typem przestępstwa w kodeksie karnym, chociaż zjawisko to nie jest nowe. Jego występowanie zaczęto analizować już w latach 80. dwudziestego wieku – wyjaśnia na łamach Gazety Prawnej poseł Paweł Orłowski z Platformy Obywatelskiej.

Zgodnie z nowelą uporczywym nękaniem będzie na przykład nagminne wysyłanie SMS-ów wbrew woli adresata, obdarowywanie go licznymi, niechcianymi prezentami, śledzenie ofiary czy ciągłe głuche telefony.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.1.2019

  Reforma kodeksu karnego

  Sprawiedliwość to nie pobłażliwość. Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość (...)

 • 20.9.2018

  Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

  Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Stalking, określany jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary, stanowi przestępstwo, (...)

 • 10.9.2017

  Gwałciciele dostaną za swoje...

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zaostrza kary za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym i zwiększa ochronę ofiar gwałtów.

 • 28.3.2017

  Stop piratom drogowym - większe kary za przestępstwa w ruchu drogowym

  Sejm przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która zwiększa kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń. Zmiany do (...)

 • 16.11.2017

  Będą kary za cofanie liczników samochodowych

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które mają ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych samochodach. Np. za każde (...)