Kierowca może odmówić przyjęcia mandatu

Do niego należy decyzja, czy przyjąć karę i zapłacić grzywnę, czy skorzystać z prawa do rozpoznania kwestii odpowiedzialności za wykroczenie na drodze sądowej.

Gazeta Prawna przypomina, że warunkiem nałożenia mandatu za wykroczenie jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na przyjęcie takiego typu kary. Mandatu możemy nie przyjąć, gdy czujemy się niewinni lub gdy nie zgadzamy się z jego wysokością albo liczbą przyznanych punktów karnych.

Dziennik przestrzega jednak, że jeśli okoliczności sprawy jednoznacznie wskazują, że popełniliśmy wykroczenie, to nie powinniśmy odmawiać przyjęcia kary, gdyż możemy tylko na tym stracić. Więcej w dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

gini

1.2.2011 9:54:26

Re: Kierowca może odmówić przyjęcia mandatu

Odmowa mandatu to dobry sposób na cwaniaczków policjantów, którym zamiast na poprawie bezpieczeństwa zależy jedynie na łatwym wyrobieniu normy nałożonych mandatów. Wszyscy to znamy. Zasadzają się tacy w krzakach za znakiem z zupełnie nieadekwatnym do warunków ograniczeniem i do tego znak schowany w zaroślach, czy w inny sposób przesłonięty.. i sobie żniwa robią. W takich przypadkach nigdy nie przyjmuję mandatu. Nie można się tylko dać zastraszyć, gdyż policjanci będą próbować wymusić przyjęcie mandatu, twierdząc że w sądzie grzywna będzie wyższa i jeszcze dojdą koszta sądowe. Należy domagać się zapisania w protokole wszystkich okoliczności przemawiających za brakiem naszej winy i samemu porobić zdjęcia. Miałem takich spraw już kilka - za każdym razem sąd mnie uniewinniał lub uznawał za winnego ale z uwagi na okoliczności łagodzące poprzestawał na naganie (bez żadnych kosztów). Ze dwa tysiaki zaoszczędziłem, a minki "cwaniaczków" bezcenne :).


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 14.2.2019

  Zmiany Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce

  Nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma służyć wzmocnieniu autonomii statutowej uczelni poprzez umożliwienie jej samodzielnego określenia, kto będzie wykonywał obowiązki rektora (...)

 • 18.8.2010

  Bezpieczeństwo w ruchu drogowym - co powinniśmy wiedzieć?

  Każdego dnia na drogach dochodzi do licznych zdarzeń drogowych. Często kierowcy nie wiedzą, co w takich sytuacjach robić. Ich nieprawidłowe zachowania wynikają z nieznajomości podstawowych zasad. (...)

 • 22.12.2017

  Możliwość obniżenia diety parlamentarnej parlamentarzystom

  Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora wprowadza możliwość obniżenia uposażenia oraz obniżenia lub utraty diety parlamentarnej parlamentarzystom, którzy naruszają powagę (...)

 • 17.1.2017

  Nakaz rozbiórki a kara grzywny

  Prawo budowlane w art. 48 oraz 49b przewiduje nakazanie przez właściwy organ w drodze decyzji administracyjnej rozbiórki obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego (...)