Kobieta w ciąży nie zawsze poleci samolotem

Część linii wymaga, by kobiety w zaawansowanej ciąży miały zaświadczenie od lekarza lub położnej potwierdzające, że stan ich zdrowia pozwala na odbycie lotu.

Niektórzy przewoźnicy żądają ponadto dodatkowych informacji, np. o przewidywanym terminie porodu i o tym, czy ciąża przebiega bez powikłań – czytamy na łamach Gazety Prawnej. Zdarza się, że linie lotnicze w ogóle nie wpuszczają na pokład kobiet od 34. lub 36. tygodnia ciąży.

Przykładowo w liniach lotniczych LOT pasażerka w ciąży powinna mieć zaświadczenie lekarskie zezwalające na przelot od momentu, w którym ciąża staje się widoczna. Od 32. tygodnia musi zabrać ze sobą dodatkowo formularz MEDIF wypełniony przez lekarza.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.3.2015

  Urlop macierzyński - Najważniejsze informacje o urlopie macierzyńskim

  W ostatnim czasie weszło w życie wiele nowelizacji prawa pracy, regulujących na nowych zasadach uprawnienia zawiązane z macierzyństwem przysługujące pracownikom. Wydłużono okresy pozostawania (...)

 • 26.4.2005

  Zasiłek wyrównawczy

  Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem mającym chronić sytuację zmniejszonej sprawności do pracy wskutek choroby. Za zmniejszoną sprawność do pracy uważa się sytuację, kiedy to pracownik (...)

 • 8.3.2013

  Szczególna ochrona pracy kobiet zatrudnionych na umowę o pracę

  Pracodawca zatrudniający pracownicę w porze nocnej jest obowiązany na okres jej ciąży zmienić rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonanie pracy poza porą nocną. Jeżeli jest (...)

 • 2.3.2018

  Pracownice w ciąży a zwolnienia grupowe

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że pracownice w ciąży mogą być zwolnione ze względu na zwolnienie grupowe. W takim przypadku pracodawca powinien przedstawić zwalnianej (...)

 • 25.5.2012

  Podatek od spadku – kto płaci a kto jest zwolniony?

  Konsekwencją nabycia spadku nie zawsze będzie obowiązek zapłaty podatku - stanie się tak w przypadku osób zaliczonych do tzw. zerowej grupy podatkowej.