Konkubent sporo zapłaci za prezent i spadek

Przepisy o podatku od spadków i darowizn traktują osoby pozostające w nieformalnych związkach tak, jak osoby zupełnie sobie obce - informuje Gazeta Prawna.

Takie pary nie są objęte zwolnieniem z podatku od darowizny lub spadku. Mogą z niego skorzystać jedynie małżeństwa.

Oznacza to w praktyce, że konkubenci mogą przekazywać sobie bez żadnych konsekwencji majątek, którego wartość nie przekracza 4902 zł w pięcioletnim cyklu rozliczeniowym. Od nadwyżki trzeba bowiem już płacić podatek - czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Ponadto osoby takie obowiązuje najostrzejszy reżim opodatkowania z trzema stawkami podatkowymi 12, 16 i 20 proc. Im wartość przekazanego lub odziedziczonego majątku jest większa, tym wyższa stawka i podatek do zapłacenia. W przypadku najbliższej rodziny stosuje się stawki 3, 5 i 7 proc.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 19.10.2017

    Konkubinat - życie bez ślubu - skutki prawne

    Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. (...)

  • 29.8.2018

    Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

    Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

  • 16.7.2018

    Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

    Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

  • 20.10.2016

    Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

    Jeżeli zostanie złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę, to od tego momentu traci on prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku. Jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia (...)

  • 16.9.2016

    Czy można zbyć udział w spadku?

     Czy można zbyć udział w spadku? Na tak postawione pytanie, należy odpowiedzieć twierdząco. Wynika to z art. 1051 kodeksu cywilnego, który stanowi, że spadkobierca, który spadek (...)