Krótsza praca, wyższa emerytura

Emerytura policjanta i żołnierza to średnio 2,8-2,9 tys. zł brutto. Górnik dostaje średnio 3148 zł brutto. Do emerytur tych ostatnich państwo dopłaca rocznie 4 mld złotych.

Najmniej lat pracują i pobierają jednocześnie największe emerytury te grupy zawodowe, które mają własne przepisy emerytalne – pisze Gazeta Wyborcza.

Górnicy wywalczyli za rządów SLD ustawę, która pozwala im odchodzić na emeryturę już po 25 latach pracy. Podobnie jest w przypadku służb mundurowych. Mają one własną ustawę i osobne zakłady emerytalne, które w całości dotuje państwo.

Funkcjonariusze mogą jednak stracić swoje przywileje: mundurowi przyjęci do służby od 2012 roku pracowaliby dłużej - nawet do 60. lub 65. roku życia.

Donald Tusk będzie dzisiaj poruszał ten temat w rozmowie z policyjnymi związkowcami. - Premier nie powinien ustępować. Na obecny system, gdzie wybrane grupy mogą odchodzić na emeryturę ponad 10 lat wcześniej niż inni, po prostu nas nie stać - mówi Gazecie Wyborczej Wiktor Wojciechowski, ekonomista z fundacji FOR. 

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Pomysl

12.12.2010 11:23:31

Re: Krótsza praca, wyższa emerytura

Rozmieniamy Polske na drobne i nie umiemy szanowac samych siebie. Pieniadze rozwalamy na lewo i prawo bezsensownymi ustawami i malo zyciowym podejsciem do rzeczywistosci. Nikt nie szuka pieniedzy tylko oszczednosci ladujac w druga strone pieniadze w kieszenie osob odpowiedzialnych za realizacje zalozen ustawy. Czy jest sens w tym, ze min. kwota nakladow na remont w policji to 40 tys? Czy komisariat duzy czy maly w remont lazienek trzeba walic 40 tys choc wystarczyloby 10tys. Wojskowi dostaja mieszkania sluzbowe, czy kawalerka czy 3 pokoje ma 6 tygodni na remont i zwrot nakladow wg kosztorysu w ktorym np cyklinowanie m2 podlogi wyliczono na 12zl. powiedzcie mi gdzie sens i logika. Czy my Polacy bedziemy czuc sie bezpiecznie jak po ulicach beda chodzic policjanci 60 letni? A moze zwiekszymy biurokracje i jak policjant skonczy 45 lat to wsadzimy go do biura. Jak mozna doprowadzac do takich absurdow. Policja, wojsko, straz to zawody o podwyzszonym ryzyku, pracy w ciaglym stresie. Czy ktos zastanawial sie nad psychika tych ludzi. Moi drodzy w Polsce nie ma psychologow, ktorzy bracuja na bierzaco z funkcjonariuszami czy wojskowymi. Psycholog jest wtedy kiedy cos sie stanie. Pomyslmy o zabezpieczeniu i regeneracji psychiki tych ludzi a pozniej wydluzajmy im lata pracy. Wiem, ze wiele osob bedzie sie z tego smialo ale niech kazdy z nich postawi sie w roli ktoregos mundurowego, wezmie udzial w jednej akcji z nozownikiem, osoba z bronia palna, pojedzie na misje i gasi pozar, wtedy mozemy dyskutowac. Panstwo niech szuka pieniedzy gdzie indziej, tam gdzie je lekka reka doslownie rozpieprza lub dzieli sie nimi z wykonawcami, pod stolem.

Stary

11.12.2010 19:56:52

Re: Krótsza praca, wyższa emerytura

Wszystko dęte na pokaz. Za rok wybory, więc już zaczynają się obiecanki cacanki. A jak będzie? wystarczy popatrzeć na ekspoze premiera z przed trzech lat i ile z tego zrealizował. Efekty rządów tej ekipy, aczkolwiek lepsze niż PiS to i tak wręcz tragiczne dla przeciętnego polaka. Najgorsza jest bezgraniczna pogarda dla emerytów, szczególnie tych którzy tyrali po 45 lat dla tego kraju i ich obywateli. Emeryt zrobił swoje-emeryt może odejść. Takie credo przyświeca od 20 lat "naszym" wybrańcom. Zapominają jednak że jaką miarką mierzą taką będą mierzeni. Tę pogardę dla emerytów przejmą następcy i też ich tak potraktują. A pewnie dożyją emerytury. Tylko czy jeszcze coś z niej dostaną?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.2.2012

  Prawo do emerytury górniczej

  Obowiązująca od 1 stycznia br. ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta Nauczyciela umożliwiła górnikom (...)

 • 12.2.2018

  Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku

  Najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – o ok. 67,28 zł. Tak wysokiej waloryzacji nie było od pięciu lat.

 • 16.9.2004

  Emerytura dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.

  Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948r. otrzymają emeryturę na zasadach określonych w ustawie emerytalnej obowiązującej od 1 stycznia 1999 r. Jedynym wymogiem jaki trzeba spełnić, aby nabyć prawo (...)

 • 9.12.2004

  Emerytura nauczyciela

  Nauczyciele oraz członkowie ich rodzin mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z uwagi na fakt, iż są pracownikami podlegającymi powszechnemu systemowi ubezpieczeń (...)

 • 23.2.2018

  Podwyższone emerytury i renty z rocznym wyrównaniem

  Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wzrośnie dodatkowo ponad 105 tys. emerytur przyznanych z urzędu. Co ważne, wszystkie osoby uprawnione do dodatkowej podwyżki dostaną (...)