Krótsze oczekiwanie na zabieg za odpowiednią opłatą

Szpitale publiczne otrzymają możliwość wykonywania zabiegów komercyjnych, ale nie może odbić się to na pacjentach z NFZ – zakłada szykowana przez rząd reforma zdrowia.

Pakiet zdrowotny reformujący system ochrony zdrowia, zapowiadany przez minister Ewę Kopacz, przewiduje m.in. podwyższenie składki zdrowotnej z obecnych 9 aż do 12 proc. Według Gazety Prawnej takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć budżet NFZ o około 15 mld złotych do roku 2020.

Ministerstwo proponuje również płacenie za zabiegi w szpitalach publicznych. Otrzymają one prawo pobierania opłaty bezpośrednio od pacjentów, oferując w zamian krótsze terminy oczekiwania na zabiegi.

– Wykonywanie komercyjnych zabiegów to możliwość rozładowania szpitalnych kolejek. Zyskają na tym również ci pacjenci, których nie stać na zapłacenie za nie z własnej kieszeni – mówi Gazecie Prawnej Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowi Związku Powiatów Polskich.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

E Wernicka

8.5.2010 22:22:28

Krótsze oczekiwanie na zabieg za odpowiednią opłatą

Licytacje? Przeżyją bogatsi....Do czasu...też znajdą się od nich bogatsi A co z praktyką prywatną? Kto ustali limit bezpłatnych zabiegów?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.11.2011

  Oddając krew, możesz skorzystać z ulgi podatkowej

  Osoby, które oddają krew w celu ratowania życia innym powinny wiedzieć, że mają prawo odliczyć od dochodu wartość przekazanej krwi. Odliczenie z tytułu darowizny krwi jest limitowane do (...)

 • 4.6.2017

  Ochrona dóbr osobistych

  Dobra osobiste są atrybutem każdej osoby fizycznej. Ze względu na ich charakter, dobra osobiste są nieodłącznie związane z człowiekiem, bez względu na stan jego zdrowia czy psychiki. Dlatego też (...)

 • 26.9.2017

  Opłaty reprograficzne

  W związku z korzystaniem z utworów w ramach dozwolonego użytku, uzyskiwane przez twórców dochody ulegać mogą w pewnym zakresie pomniejszeniu, ustawodawca stara się ten uszczerbek (...)

 • 27.11.2003

  Refundacja ceny leku (wyrobu medycznego)

  Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia nie zawiera definicji refundacji leku (wyrobu medycznego). W języku potocznym oznacza ona zwrot poniesionych kosztów. Dla apteki jest to (...)

 • 24.3.2019

  Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i usunięcie zaćmy dla każdego

  Od 1 kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i operacje usunięcia zaćmy będą finansowane bezlimitowo. Skrócenie kolejek oraz poprawa dostępności do świadczeń dla Pacjentów (...)