Kto powinien się bać pozwów zbiorowych?

Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym wchodzi w życie już w najbliższy poniedziałek – informuje Rzeczpospolita.

Według Karola Ciszaka, prawnika z firmy doradczej Deloitte, najbardziej zagrożone będą spółki giełdowe i branża deweloperska.

- Pierwsze ze względu na liczne tzw. obowiązki informacyjne spółek, których niedopełnienie może dotykać tysięcy akcjonariuszy. Deweloperzy obok technicznych norm stosują wzorce umowne, których naruszenie szkodzi zwykle nabywcom mieszkań. Nic dziwnego, że z tej branży dostajemy sygnały o zagrożeniu – mówi Ciszak w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.12.2004

  Systemy wynagradzania

  Obowiązkiem pracodawcy jest ustalenie kryteriów wynagradzania za pracę według jej rodzaju, kwalifikacji pracownika oraz jakości i ilości świadczonej przez niego pracy. Pracodawca powinien więc (...)

 • 29.5.2007

  Praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów

  Ustawa antymonopolowa, jak potocznie nazywana jest ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów ma za zadanie ochronę wolnej konkurencji na wolnym rynku, co pośrednio stanowi ochronę konsumentów - (...)

 • 25.5.2018

  Skuteczniejsze dochodzenie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

  Skuteczne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej firm, które np. spowodowały skażenie środowiska, oraz dotkliwe kary finansowe dla wielkich korporacji, jeśli te ukrywają istotne (...)

 • 27.10.2017

  Bezpieczeństwo zdrowotne obywateli a protesty lekarzy

  Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych osoby pracujące na stanowiskach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzi lub bezpieczeństwu państwa, nie mogą (...)

 • 7.6.2013

  Strajk

  Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności (...)