Mundurowy dłużej popracuje na emeryturę

20-letni staż służby i wiek 50 lat będzie uprawniał funkcjonariuszy do emerytury.

Chodzi o osoby, które przystąpią do służby po 1 stycznia 2012 roku – informuje Rzeczpospolita.

Związkowcy i rząd uzgodnili już, że funkcjonariusz mógłby wówczas liczyć na świadczenie w wysokości 45 proc. uposażenia. Jeśli zdecyduje się natomiast na dłuższą służbę, jego emerytura rosłaby o 3 proc. za każdy następny rok pracy. Emerytura mogłaby wynieść maksymalnie 85 proc. uposażenia.

Prace nad założeniami do nowych przepisów zmieniających zasady przechodzenia na emerytury mundurowe dobiegają już końca.

Skomplikowane będzie ujednolicenie przepisów dla wszystkich służb, aby żołnierze, policjanci, strażacy czy przedstawiciele innych służb mundurowych korzystali z takich samych uprawnień w czasie służby i przechodzili na emerytury na tych samych zasadach – wyjaśnia na łamach Rzeczpospolitej Antoni Duda, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

jabara

8.4.2011 12:45:27

Re: Mundurowy dłużej popracuje na emeryturę

Sorry, mały błąd w obliczeniach. Napisałem, że "w wieku 55 lat lat, po przepracowaniu 35 lat w Policji, będzie mógł odejść na pełną emeryturę wynosząca 85%." Faktycznie będzie tak, że emeryturę w wysokości 85% uzyska w wieku 55 lat, po przepracowaniu 33 lat w Policji.

jabara

8.4.2011 12:39:35

Re: Mundurowy dłużej popracuje na emeryturę

Policzmy: do policji chce wstąpić młody człowiek po studiach czyli w wieku 22 lata. Gdy będzie miał 43 lata będzie otrzymywał 48% (21 lata służby)ale na emeryturę nie odejdzie, bo będzie musiał poczekać jeszcze 8 lat. W więc w wieku 50 lat otrzyma 69% emerytury, czyli do pełnej (85%) będzie mu brakować 5 lat. Ergo: w wieku 55 lat lat, po przepracowaniu 35 lat w Policji, będzie mógł odejść na pełną emeryturę wynosząca 85%. Aktualnie pełna emerytura wynosi 75%, w sytuacji gdy po 15 latach wynosi ona 45%. Ja odchodząc na emeryturę w wieku lat 55 lat, mając wyższe wykształcenie, po przepracowaniu 25 lat w Policji i 10 lat (w tym zaliczony okres studiów stacjonarnych)w "cywilu" odszedłem na emeryturę (pełną) w wysokości 75 %. Założę się, że te korzystne dla mundurowych rozwiązania zostaną już niedługo okrzyknięte nadmiernymi przywilejami i taniec wokół emerytur mundurowych rozpocznie się od nowa.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.3.2019

  Jak długo pobieramy emerytury?

  Polacy żyją coraz dłużej, co oznacza, że coraz dłużej pobierają emerytury.

 • 23.7.2010

  Przedłużenie zasiłku chorobowego

  Zdarza się, że pracownik zapadnie na chorobę szczególnie długotrwałą i poważną, a okres trwania niezdolności do pracy takiego pracownika będzie dłuższy od okresu pobierania zasiłku (...)

 • 2.6.2017

  Z jakich uprawnień emerytalnych mogą skorzystać nauczyciele?

  Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, o ile spełniają wszystkie warunki przewidziane dla tych uprawnień w przepisach oraz zgłoszą wniosek o emeryturę do 31 (...)

 • 16.12.2011

  Ochrona zdrowia nauczyciela

  Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki (...)

 • 21.10.2017

  Emerytury i renty w 2018 r.

  Prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. wyniesie nie mniej niż 102,7%. Te osoby uprawnione, które podejmują decyzję o kontynuowaniu aktywności zawodowej przed (...)