Najwięcej studentów na najsłabszych kierunkach

Jednym z największych zagrożeń dla rozwoju szkolnictwa w Polsce jest niska jakość studiów wyższych w naszym kraju - czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

Gazeta powołuje się na strategię opracowywaną na zlecenie Ministerstwa Nauki przez ekspertów z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową oraz firmy konsultingowej Ernst & Young.

Ponad połowa wszystkich studentów uczelni publicznych i niepublicznych w Polsce studiuje nauki społeczne, handel, prawo i kierunki pedagogiczne. Studentów z tej ostatniej grupy mamy - w porównaniu do liczby ludności - dwa razy więcej, niż przeciętna w krajach Wspólnoty.

- To wyklucza wysoką jakość kształcenia - cytuje dziennik prof. Stefana Jackowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Eksperci uważają, że duża liczba studentów na kierunkach masowych stanowi za duże obciążenie dla pracowników naukowych.

- Niebezpieczne jest również to, że w sytuacji, kiedy nasze społeczeństwo się starzeje, najmniej popularne są u nas kierunki związane ze zdrowiem i opieką społeczną - mówił gazecie prof. Krzysztof Rybiński z Ernst & Young.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Kamil

9.1.2010 21:50:6

Re: Najwięcej studentów na najsłabszych kierunkach

Co do tego ostatniego kierunku to powiem ze jest wielka sztuka byc dobrym pedagogiem bo takich to nam brakuje.Natomiast co do tych kierunkow mniej popularnych to Panie Profesorze nie wszystkich stac na takie studia i to jest chyba jedna z glownych przyczyn takiej a nie innej sytuacji w naszym szkolnictwie


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 5.2.2015

  Średnia krajowa - ile wynosi?

  Ile wynosi średnia krajowa netto za ubiegły rok i jak jest ona obliczana? W których województwach zarabia się najwięcej, a gdzie jest największe bezrobocie? Odpowiadamy na wszystkie (...)

 • 9.8.2018

  Więcej miejsc na kierunkach lekarskich

  Kolejny raz Ministerstwo Zdrowia zwiększa liczbę miejsc na studiach medycznych. 19 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie w tej sprawie. Zakłada ono, że w roku akademickim 2018/2019 limit miejsc (...)

 • 10.10.2007

  Jak wygląda system edukacji w Polsce i jakie tytuły pozwala uzyskać?

  Dowiedz się, gdzie możesz się uczyć i jak uzyskać poszczególne tytuły zawodowe i naukowe! Reforma oświaty, oprócz zmian programowych, wprowadziła również nowe typy szkół: (...)

 • 15.9.2017

  Prawa studentów w nowej ustawie

  Uczelnia będzie miała obowiązek ustalenia i przedstawienia opłat pobieranych od studentów (przez cały przewidywany okres studiów aż do ich ukończenia) już przed rozpoczęciem rekrutacji. W (...)

 • 2.12.2007

  Na jakich zasadach może być prowadzone kształcenie na odległość?

  Ustawa - Prawo o szkolnictwie wyższym przewiduje, iż zajęcia dydaktyczne na studiach mogą być prowadzone także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia dydaktyczne (...)