Nastolatki rodzą, państwo się nimi nie zajmuje

Statystyki GUS wskazują na gwałtowny przyrost nieletnich matek. Gazeta Prawna zauważa, że polskie prawo nie nadąża za tym zjawiskiem.

Dziennik przytacza statystyki GUS za rok 2008. Siedem dziewcząt 13-letnich i młodszych urodziło wtedy w Polsce dzieci. 14-letnich matek było 74, 15-letnich 326, 16-letnich 1224. Wynik te są znacznie wyższe niż w poprzednim roku. Liczba 17-letnich matek wzrosła np. o niemal 3 tys.

- System świadczeń rodzinnych nie zawiera nadzwyczajnych rodzajów świadczeń przeznaczonych dla małoletnich matek i ich dzieci – przyznaje Gazecie Prawnej Ministerstwo Pracy.

Nastolatka z dzieckiem może co prawda dostać becikowe, ale nie złoży osobiście wniosku w tej sprawie bez zgody przedstawiciela ustawowego. Pieniądze odbierają prawni opiekunowie.

– W bardzo wielu domach te tysiąc złotych nie jest później wydawane na wyprawkę dla dziecka, ale na alkohol – mówi Gazecie Prawnej Beata Mirska ze stowarzyszenia Damy Radę.

Na niedostosowanie prawa do realiów zwraca uwagę Szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka. - Młodym rodzicom trzeba zapewnić wszechstronną pomoc: finansową, psychologiczną, medyczną. Pokazać, jak łączyć wychowywanie dziecka z nauką czy pracą – tłumaczyła na łamach dziennika Nowicka.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

konopielka

28.4.2010 21:57:35

Re: Nastolatki rodzą, państwo się nimi nie zajmuje

wstydzić to się należało przed.... nie uważali na lekcjach biologii? Po co miałyby być młodociane matki wyrzucaneze szkół, jak najbardziej niech chodzą (i jeszcze na dyskotekę, a co?!) Kiedyś był paciorek i marsz do łóżka:)źle było? a teraz ja mam bulić za czjeś rozrywki nieodpowiednie do wieku. Ciąża to nie jest nieproszona choroba, gdzie wsparcie społeczne jest oczywiste.Wiem, że bywają sytuacje wyjątkowe gdzie pomoc jest na miejsu, ale tych jest promil....

nie wiem

28.4.2010 8:25:18

Oj, ktoś poruszył wstydliwy temat...

Gdyby nie chęć zaoszczędzenia na becikowym, pewnie dalej takie młodociane matki byłyby po prostu wyrzucane ze szkół i okładane anatemą...

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: