Nauczyciele popracują dłużej?

Samorządowcy proponują uproszczenie zasad wynagradzania nauczycieli. Opowiadają się również za wydłużeniem czasu pracy dydaktyków – informuje Gazeta Prawna.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało przygotowanie nowej Karty Nauczyciela. Związki oświatowe i przedstawiciele samorządów już zgłaszają swoje propozycje do zmian w przepisach.

Gminy chcą m.in. zlikwidować kilkanaście składników, które wchodzą w skład wynagradzania nauczyciela.

– Nie mamy nic przeciwko uproszczeniu wyliczania średnich płac i częściowej likwidacji dodatków do pensji. Nie może to oznaczać obniżenia wynagrodzenia  – komentuje pomysł dla Gazety Prawnej  Andrzej Antolak z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Związki zawodowe nie chcą się natomiast zgodzić na uzależnienie wysokości wypłaty od regionu, w którym nauczyciel pracuje. Według Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego, taka regulacja spowoduje, że nauczyciele zaczną uciekać z małych miejscowości do dużych miast, gdzie zarobią więcej za taką sama pracę.

Nie wszyscy nauczyciele akceptują również proponowane przez samorządy wydłużenie czasu pracy – pisze Gazeta Prawna. Na podwyższenie pensum zgadza się część młodych dydaktyków. – Zgłaszają się do nas młode osoby, które deklarują, że za obecne wynagrodzenie mogą pracować dłużej – mówił dla dziennika Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.3.2019

  Jak długo pobieramy emerytury?

  Polacy żyją coraz dłużej, co oznacza, że coraz dłużej pobierają emerytury.

 • 16.12.2013

  Ulgi na przejazdy nauczycieli - zmiana w 2014 roku

  Od 1 stycznia 2014 roku nauczyciele przedszkoli otrzymają prawo do ulg w przejazdach publicznym transportem zbiorowym kolejowym i autobusowym, które dotychczas posiadali nauczyciele szkół podstawowych, (...)

 • 2.6.2017

  Z jakich uprawnień emerytalnych mogą skorzystać nauczyciele?

  Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, o ile spełniają wszystkie warunki przewidziane dla tych uprawnień w przepisach oraz zgłoszą wniosek o emeryturę do 31 (...)

 • 23.7.2010

  Przedłużenie zasiłku chorobowego

  Zdarza się, że pracownik zapadnie na chorobę szczególnie długotrwałą i poważną, a okres trwania niezdolności do pracy takiego pracownika będzie dłuższy od okresu pobierania zasiłku (...)

 • 16.12.2011

  Ochrona zdrowia nauczyciela

  Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki (...)