Nie można karać na podstawie nieczytelnego zdjęcia z fotoradaru

Policja nie może karać właściciela samochodu za odmowę podania personaliów osoby kierującej, jeżeli na nieczytelnym zdjęciu z fotoradaru nie jest w stanie rozpoznać sprawcy wykroczenia – informuje Gazeta Prawna.

Za niewskazanie sprawcy wykroczenia zarejestrowanego na nieczytelnym zdjęciu z fotoradaru właściciel samochodu płaci najczęściej kilkusetzłotowy mandat. Gazeta Prawna zwraca uwagę, że nie jest to grzywna za przekroczenie prędkości czy niezapięte pasy, ale kara za to, że właściciel auta nie chce lub nie może podać, kto kierował jego samochodem w danym czasie i miejscu.

Do wystawiania takich mandatów funkcjonariusze wykorzystują art. 78 pkt 4 prawa o ruchu drogowym. Według przepisu właściciel lub posiadacz pojazdu musi wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

Wspomniana podstawa prawna jest kwestionowana przez coraz więcej sądów. Stowarzyszenie Bezprawiu i Korupcji STOP z siedzibą w Starogradzie Gdańskim twierdzi z kolei, że uprawnionym organem – o którym mowa w art. 78 pkt 4 – jest wyłącznie starosta.

Więcej na łamach dzisiejszej Gazety Prawnej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: