Nierzetelni dłużnicy trafią na czarną listę

Osoby kupujące mieszkanie sprawdzą na liście dewelopera. Uprawnieni do alimentów wpiszą na nią uchylającego się od płatności zobowiązanego - donosi Rzeczpospolita.

Biura informacji gospodarczej będą zbierały dane o dłużnikach niepłacących czynszów komunalnych oraz o osobach, które mają zaległości w opłatach m.in. za wywóz śmieci lub dostarczanie wody -  zakłada nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Na zmianach zyskają ponadto osoby uprawnione do pobierania alimentów. Będą one mogły wpisać na listę zobowiązanego, który zalega z płatnościami. Informację do biur gospodarczych przekażą również wierzyciele wtórni, którzy nabyli wierzytelności od banku, czyli np. firmy windykacyjne.

- Każda osoba fizyczna mająca roszczenia stwierdzone tytułem wykonawczym będzie mogła wpisać do BIG innego konsumenta lub przedsiębiorcę. Jedyny warunek to wysłanie wezwania do zapłaty lub jego osobiste dostarczenie - wyjaśnia gazecie Mariusz Hildebrand, prezes zarządu InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA.

Dokument wprowadzający powyższe zmiany znajduje się obecnie w Senacie. Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw - czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: