Niż demograficzny wymusi likwidację uczelni

W ciągu 10 lat nawet 1/3 publicznych uczelni może przestać istnieć. Powód? W tym czasie liczba maturzystów spadnie o 30 proc.

Dla uczelni może to oznaczać poważne problemy finansowe – pisze Gazeta Prawna. Dlatego resort nauki chce, by uczelnie wprowadzały programy naprawcze. To oznacza z kolei oszczędności.

Według rektorów cięcia w pierwszej kolejności odbiją się na pensjach nauczycieli akademickich. Jeżeli zaczną oni mniej zarabiać, to odejdą na inną uczelnię, która zaoferuje wyższą pensją.  – Bez wystarczającej kadry naukowej uczelnie stracą uprawnienia do prowadzenia studiów – mówi Gazecie Prawnej prof. Tadeusz Luty, honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

W związku z tym, że z roku na rok jest coraz mniej studentów, istnieje zagrożenie, że uczelnie będą miały straty finansowe i będą musiały takie programy naprawcze wdrażać – przyznaje w rozmowie z dziennikiem prof. Ryszard Cach, prorektor do spraw nauczania Uniwersytetu Wrocławskiego.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 14.2.2019

  Zmiany Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce

  Nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma służyć wzmocnieniu autonomii statutowej uczelni poprzez umożliwienie jej samodzielnego określenia, kto będzie wykonywał obowiązki rektora (...)

 • 25.9.2017

  Maluchy na uczelni

  Jak pogodzić naukę na uczelni z wychowywaniem dziecka? Teraz jest to łatwiejsze. Dzięki programowi „Maluch+” w szkołach wyższych w całej Polsce powstają miejsca opieki nad dziećmi (...)

 • 19.10.2017

  Koniec gabinetów politycznych na szczeblu samorządowym

  Zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych przewidują likwidację gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach (...)

 • 30.11.2004

  Dwa rodzaje upadłości dłużnika

  Prawo upadłościowe przewiduje dwie procedury przeprowadzenia upadłości dłużnika. Wybór procedury uzależniony jest od postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości. Sąd upadłościowy może (...)

 • 2.12.2007

  Na jakich zasadach może być prowadzone kształcenie na odległość?

  Ustawa - Prawo o szkolnictwie wyższym przewiduje, iż zajęcia dydaktyczne na studiach mogą być prowadzone także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia dydaktyczne (...)