Działalność gospodarcza

Niższe składki do ZUS dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące własne firmy zapłacą od stycznia niższe składki na ubezpieczenia społeczne - informuje Gazeta Prawna.

Od stycznia 2010 roku zmniejsza się miesięczna kwota składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i ich współpracowników. Mniej zapłacą również twórcy i artyści, wybrane osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu, wspólnicy jednoosobowej spółki z o.o. czy wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej - czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Od nowego roku minimalna podstawa wymiaru składek wynosi dla tych osób 1887,60 zł. Zapłacą oni co najmniej 368,46 zł na ubezpieczenie emerytalne, 113,26 zł na ubezpieczenie rentowe, 46,25 zł na ubezpieczenie chorobowe oraz 46,25 zł na Fundusz Pracy.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Piotr

19.1.2010 15:6:40

Re: Niższe składki do ZUS dla przedsiębiorcy

Ale za to wzrośnie składka zdrowotna z 9 do 10 procent.... tez mi zysk....


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.12.2013

  Wysokość emerytur przedsiębiorców zależna jedynie od nich

  Ogólna zasada przyjęta przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest prosta – im niższe zarobki, tym niższa emerytura (i odwrotnie). Dotyczy to zwłaszcza właścicieli firm, którzy są przecież (...)

 • 13.3.2015

  Składki ZUS przedsiębiorcy - ile wynoszą w 2015 roku?

  Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla przedsiębiorców zależą od pensji minimalnej lub przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym.

 • 7.4.2014

  ZUS czy OFE? – jak dokonać wyboru

  Od 1 kwietnia 2014 roku każdy ubezpieczony posiadający środki w OFE zostaje postawiony przed wyborem czy część jego składki nadal będzie obracana przez fundusze emerytalne czy też wróci (...)

 • 18.12.2018

  Etat, czy samozatrudnienie?

  Żeby ustalić, co w danej sytuacji korzystniejsze – etat, czy samozatrudnienie - warto dokładnie przeanalizować różnice m.in. w wysokości płaconych podatków, składek na ubezpieczenia, (...)

 • 28.9.2017

  Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - co to takiego?

  Płatnik składek (pracodawca) ma obowiązek opłacać składkę na FGŚP za pracownika, który objęty jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Stopa procentowa składki na (...)