Nowe leki na liście refundacyjnej

Minister zdrowia poinformował w czwartek, że leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów znalazły się na liście refundacyjnej – podaje Gazeta Prawna.

Budząca kontrowersje lista refundacyjna została opublikowana w miniony piątek. Zniknęło z niej 847 leków do tej pory finansowanych przez NFZ. MZ w czwartek poinformowało o dodaniu na listę kolejnych leków.

Ustawa refundacyjna wejdzie w życie 1 stycznia. Na nowej liście znalazły się m.in. mykofenolan mofetilu (CellCept) - lek stosowany u pacjentów po przeszczepach oraz walgancyklowir (Valcyte) - lek stosowany w prewencji zakażenia cytomegalowirusem.

Paski do glukometrów dla wszystkich pacjentów z intensywną insulinoterapią, wymagającą co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę będą dostępne za odpłatnością ryczałtową. Pozostałe paski będzie można kupić za niewielką dopłatą.

Refundowane będą leki wziewne używane w leczeniu astmy oskrzelowej u dzieci oraz leki zawierające aripiprazol (Abilify) stosowany w schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej, lek stosowany w chorobie Parkinsona oraz po chemioterapii u chorych na nowotwory.

Ministerstwo informuje również, że pacjenci będą mają mieć dostęp do leków zawierających fentanyl, stosowanych w leczeniu bólu za niską odpłatnością (w tym ryczałtową).

Zapewniono, że recepty wypisywane do 31 grudnia 2011 r. nie stracą swojej „wartości” po 1 stycznia, lecz będą realizowane w oparciu o nowy system refundacji, a także że recepty z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ" będą realizowane w aptekach.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.4.2019

  Dla kogo kary NFZ za nieuprawnione wystawianie recept itp.?

  Rządowa propozycja zakłada zmianę katalogu przesłanek do nałożenia kar administracyjnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

 • 1.12.2018

  VAT na leki weterynaryjne nie wzrośnie

  Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie zgodzi się na podwyżkę VAT na leki weterynaryjne. Pozytywnie odniósł się zaś do planów obniżenia VAT na chleb i na niektóre artykuły (...)

 • 19.4.2017

  Program Leki 75+ z korzyścią dla pacjentów

  Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów powstał w oparciu o dane Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące ilości zrealizowanych recept na leki w okresie poprzedzającym utworzenie tej listy. (...)

 • 7.11.2018

  Więcej na leki dla seniorów

  Nowelizacja przewiduje zwiększenie o 50 mln zł wysokości środków przewidzianych na bezpłatne leki dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia. Modyfikuje także zasady (...)

 • 20.9.2017

  Bezpłatne leki dla seniorów

  Bezpłatnie leki przysługują wszystkim seniorom 75+ ze schorzeniem mieszczącym się w zakresie wskazań objętych refundacją, uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanym ze środków (...)