Nowe liczniki energii będą niebezpieczne?

Obecne mierniki energii elektrycznej mają zostać zastąpione tzw. inteligentnymi licznikami.

Zakłada tak projekt nowego prawa energetycznego, który przedstawił resort gospodarki. Zgodnie z nim do końca 2020 r. operatorzy dystrybuujący energię elektryczną mają obowiązek zainstalować na własny koszt u każdego odbiorcy tzw. inteligentne liczniki (ang. smart metering). Staną się one kluczowymi elementami tzw. inteligentnych sieci energetycznych (ang. smart grid) – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Inspektor ochrony danych osobowych dr Wojciech Wiewiórowski w wystąpieniu do ministerstwa zwracał uwagę, że inteligentne liczniki mierzą zużycie prądu z dużą częstotliwością, od kilku do kilkudziesięciu razy dziennie w zależności do taryfy, jaką ma użytkownik. – To pozwala na zbudowanie profilu użytkownika w zakresie ilości zużywanej energii i tym samym uzyskanie szczegółowych informacji o jego działaniach i zachowaniach - napisał GIODO.

- Nie ma wątpliwości, że duża część informacji, która jest zbierana w tego typu licznikach, ma charakter danych osobowych, co więcej - dość głęboko może ingerować w naszą prywatność. Przykładowo za pomocą informacji, kiedy jest włączone światło, można dowiedzieć się, kiedy jesteśmy w domu, a to dotyka sfery naszego bezpieczeństwa. Z kolei dane, ile prądu zużywa np. nasza lodówka, niewątpliwie mają znaczenie merkantylne - tłumaczył w rozmowie z PAP Wiewiórowski.

Inspektor zaznaczył, że nie jest przeciwny wprowadzeniu tego systemu. – Chcielibyśmy tylko wiedzieć dokładnie, na czym on będzie polegać i móc go sprawdzać – cytuje Wiewiórowskiego dzisiejsza Rzeczpospolita.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Wojtuś

12.1.2012 20:56:25

Re: Nowe liczniki energii będą niebezpieczne?

A ja to mam gdzieś !


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: