Nowe zasady dochodzenia odszkodowań za błędy medyczne

Od niedzieli 1 stycznia 2012 r. w życie wchodzą nowe przepisy umożliwiające dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne przed wojewódzkimi ds. orzekania o zdarzeniach medycznych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Komisje składające się z przedstawicieli adwokatury, radców prawnych, lekarzy oraz pielęgniarek, a także stowarzyszeń działających na rzecz ochrony praw pacjentów będą tworzone przy każdym urzędzie wojewódzkim. Powołanie komisji ma skrócić czas potrzebny na uzyskanie odszkodowania za błąd medyczny. Komisję na rozpatrzenie wniosków będą miały 4 miesiące.

Specjaliści zwracają jednak uwagę na niedogodności płynące z nowych rozwiązań. Wskazuje się, że czas oczekiwania na rozstrzygnięcie przez komisję może ulec wydłużeniu, jeśli ta występować będzie o opinię biegłych. Przepisy nie przewidują ponadto zwolnienia wnioskodawcy od ponoszenia kosztów postępowania. Po trzecie komisja zajmować się będzie tylko przypadkami, które będą mieć miejsce od 2012 r., zatem dotychczasowe sprawy nadal będą się ciągnąc w sądach. Szczegółowe zasady postępowania przed komisją można znaleźć w następującym akcie prawnym: Dz. U. 2011 r., Nr 113 poz. 660.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Janusz Bartkiewic

2.1.2012 10:10:51

Re: Nowe zasady dochodzenia odszkodowań za błędy medyczne

Lepszy rydz niż nic...


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: