Nowelizacja uwaty o ochronie zwierząt

Internetowe wydanie "Rzeczpospolitej" odnosi się do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2012 r.

Wśród najistotniejszych zmian należy wymienić zakaz sprzedaży zwierząt na popularnych targowiskach i bazarach. Od stycznia zwierzęta domowe będzie można nabyć wyłącznie w miejscu hodowli, oczywiście wcześniej zarejestrowanych,  lub przygarnąć zwierzę ze schroniska.

Ponadto zakazano przycinania zwierzętom uszu i ogonów, trzymania na łańcuchu dłużej niż 12 godzin na dobę, sam łańcuch zaś nie może być krótszy niż 3 metry. Nowe zakazy dotyczą również transportu żywych ryb lub przetrzymywania ich bez dostatecznej ilości wody oraz wystawiania zwierząt domowych i gospodarskich na oddziaływanie warunków atmosferycznych zagrażających iż życiu. Warto również wskazać, że na osobie która napotka na bezdomne zwierze, ciąży obowiązek zawiadomienia właściwych służb.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita":  "Za znęcanie się nad zwierzęciem można będzie trafić nawet na dwa lata do więzienia, a za działanie ze szczególnym okrucieństwem przewidziano trzy lata takiej kary. W takiej sytuacji sąd orzeknie też przepadek zwierzęcia. Osoba, której zostanie udowodnione znęcanie, może stracić prawo do posiadania zwierząt na czas od roku do dziesięciu lat. Sąd może także nałożyć nawiązkę, nawet do 10 tys. zł."

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Diriee

28.12.2011 13:24:34

Re: Nowelizacja uwaty o ochronie zwierząt

"Warto również wskazać, że na osobie która napotka na bezdomne zwierze, ciąży obowiązek zawiadomienia właściwych służb." Moje pytanie: jakie to są odpowiednie służby? W moim mieście jest straż miejska, policja, straż pożarna i pogotowie. Czy przy urzędzie miasta i gminy oprócz straży miejskiej powinna być jakaś jednostka do spraw zwierząt? Do kogo zgłaszać bezdomne zwierzęta? Czy psy pałętające się po mieście kwalifikują się do bezdomnych? A koty pomieszkujące po piwnicach i dokarmiane przez mieszkańców?

Marcin

28.12.2011 12:49:12

Re: Nowelizacja uwaty o ochronie zwierząt

Chory kraj..

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.3.2018

  Większe sankcje za okrucieństwo wobec zwierząt

  Celem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę, (...)

 • 15.10.2017

  Co na froncie walki z ASF?

  Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt zwiększa limity na działania przewidziane w ramach realizacji programu bioasekuracji, mającego na celu (...)

 • 17.8.2017

  Nowe obowiązki w związku z zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt

  Nowelizacja zmierza do zwiększenia skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przez wprowadzenie nowych obowiązków m.in dla myśliwych, dzierżawców lub zarządców (...)

 • 27.1.2019

  GMO dłużej w paszach...

  Wydłużono o dwa lata, do 1 stycznia 2021 r. - okresu, w którym można stosować pasze GMO w żywieniu zwierząt.

 • 26.1.2018

  Przeciwko bestialskiemu traktowaniu zwierząt

  Przyjęta przez Sejm nowelizacja wzmacnia ochronę prawną zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę. Przepisy przewidują podwyższenie maksymalnych kar za zabijanie (...)