Ochrona zwierząt w następnej kadencji?

Połączone komisje sejmowe cofnęły projekt przygotowany przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt do podkomisji.

- To znaczy, że w tej kadencji projekt nie zostanie przyjęty - komentowała przewodnicząca pracom podkomisji Magdalena Kochan (PO). 

Gazeta Wyborcza pisze, że powodem cofnięcia projektu było nie zakończenie konsultacji społecznych z gminami, na które projekt nakłada obowiązek finansowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami, w tym sterylizowania tych, które trafią do schronisk.

- To nieporozumienie. Mamy opinię, pozytywną, Związku Gmin Polskich - mówił w rozmowie z dziennikiem promotor projektu Paweł Suski (PO). 

Ustawa zakłada m.in. nałożenie na gminy obowiązku finansowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami i ich sterylizacji. Obecnie połowa gmin w ogóle nie zajmuje się tym problemem. Te, które coś robią, poprzestają na umowach z hyclami. Nikt później nie sprawdza, co dzieje się z wyłapanymi zwierzętami.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Bina

27.7.2011 13:56:24

Re: Ochrona zwierząt w następnej kadencji?

Ta sprawa nie cierpi zwłoki, setki psów w STOLICY !) trzymanych na łańcuchach, nigdy nie spuszczanych. Mam dowody. Jeśli chodzi o koty, to wystarczy aby gmina zakupiła klatkę do łapania kotów (400 zł) a chętni do pomocy i łapania się znajdą, no i opłaciła weterynarzy za sterylizację. Wystarczy też, aby nałożyć obowiązek chipowania. Podatek za posiadanie psa też by się przydał,może wtedy ludzie nie bawili by się tak łatwo losem czworonogów.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.1.2019

  Przepisy o hodowli zwierząt gospodarskich

  W rządowym projekcie ustawy kompleksowo uregulowano kwestie hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich. Przewidziano w niej rozwiązania, które zapewnią prawidłowe stosowanie rozporządzenia unijnego (...)

 • 27.1.2019

  GMO dłużej w paszach...

  Wydłużono o dwa lata, do 1 stycznia 2021 r. - okresu, w którym można stosować pasze GMO w żywieniu zwierząt.

 • 11.9.2018

  Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego

  Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Wieloletniego „Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego” na lata 2019-2023 r. Jest ona kontynuacją trzech (...)

 • 26.1.2018

  Przeciwko bestialskiemu traktowaniu zwierząt

  Przyjęta przez Sejm nowelizacja wzmacnia ochronę prawną zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę. Przepisy przewidują podwyższenie maksymalnych kar za zabijanie (...)

 • 24.3.2018

  Większe sankcje za okrucieństwo wobec zwierząt

  Celem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę, (...)